Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Nadchodzi rekordowa podwyżka składek ZUS.

Jak podaje Rzeczpospolita- Mikroprzedsiębiorcy boleśnie odczują kolejny wzrost składek na ZUS, jaki czeka ich w 2023 r. Nawet milion prowadzących działalność gospodarczą i opłacających składki w podstawowej wysokości będzie musiało zapłacić do ZUS więcej. Zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie aż 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej. Takiej podwyżki jeszcze nie było.

Ministerstwo Finansów przesłało do partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego wskaźniki. Wynika z nich, że wzrost przeciętnego wynagrodzenia wzrośnie do 6839 zł już do przyszłego roku. Właśnie od tego zależne są zryczałtowanym składki płacone przez przedsiębiorców.

– Biorąc pod uwagę pozostałe obciążenia, jakie spadły na przedsiębiorców, ze zmianami w składce zdrowotnej na czele, boleśnie odczują oni kolejną podwyżkę składek – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Tym bardziej że dochody z działalności niekoniecznie rosną w takim tempie jak wynagrodzenia – podkreśla.

– Inflacja uderza z różnych stron i w przyszłym roku dotknie wszystkich przedsiębiorców opłacających zryczałtowane składki do ZUS, bez względu na wysokość ich dochodów – dodaje Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Ta podwyżka będzie jednak korzystna dla finansów publicznych, bo od mikroprzedsiębiorców wpłynie o kilkanaście procent więcej składek. Należałoby rozważyć oparcie tych wyliczeń na innym wskaźniku, by zminimalizować ryzyko błędu w prognozach rządu. Tak jak w przypadku waloryzacji emerytur i rent oprzeć go można np. na wskaźnikach już znanych i pewnych. Z pewnością zmniejszyłoby to wahania wysokości składek – dodaje Sławomir Dudek.

Czytaj też  „Nowy start” pomoże przedsiębiorcom w nowym biznesie.

Musimy jednak pamiętać, że są to jak na razie informacje z krótkiej informacji MF. Prognozy te mogą ulec zmianie jak w zeszłym roku. Rząd pierwotnie prognozował wzrost przeciętnego wynagrodzenia z 5259 zł do 5836 zł, by pod koniec sierpnia 2021 r. podwyższyć prognozę do 5922 zł.

Informacja: rp.pl

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze