Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Lidia Varanova o Vedic Art, czyli odkrywaniu siebie przez malarstwo - wywiad

Lidia Varanova o Vedic Art, czyli odkrywaniu siebie przez malarstwo - wywiad
lidia_varanowa_vedic_art_rzeszow_info
Na co dzień żyjemy w stresie, ciągle się spieszymy, nie mamy czasu na odkrywanie siebie, tego, co czujemy. Nie zagłębiamy się w swoje emocje, brakuje nam wiary w siebie, a to, co robimy uzależniamy od opinii innych. To z kolei zabija w nas kreatywność, autonomię i utrudnia dążenie do celu.

O tym, jak malarstwo rozwija i pomaga nam odnaleźć samych siebie opowiada Lidia Varanova, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Jest także instruktorką Vedic Art, techniki malarskiej łączącej malarstwo i rozwój świadomości.

Lidia Varanova - instruktorka metody Vedic Art


Skąd wzięło się u Pani zainteresowanie Vedic Art?

Interesuję się rozwojem duchowym i sztuką od dawna. Jeździłam na wydarzenia i warsztaty, gdzie poznawałam różne techniki pracy ze świadomością, a oprócz tego skończyłam studia artystyczne w Rzeszowie na specjalizacji malarstwo. Kilka lat temu zaczęłam szukać techniki artystycznej, która łączyłaby obie dziedziny. Wpisywałam w wyszukiwarkę internetową słowa typu: malarstwo, duchowość, rozwój, i w ten sposób znalazłam Vedic Art. Od razu wiedziałam, że będę chciała dzielić się tym z innymi.

Czym Vedic Art różni się od tradycyjnego malarstwa?

Przede wszystkim tym, że obrazy są „efektem ubocznym”  procesu zachodzącego podczas malowania. Ich powstanie nie jest celem samym w sobie, nie muszą być piękne czy staranne. Najważniejsze, by uczestnicy warsztatów poczuli, że są w "tu i teraz", akceptując samych siebie. Malowanie na Vedic Art to zapis procesu wchodzenia  w świadomość twórcy swojej rzeczywistości. Dokumentuje stawanie się wolnym człowiekiem, który odkrywa swoją drogę wyrażania siebie, bez zbędnych słów.  Obrazy nie mają tytułów, jedynie autorzy wiedzą, co tak naprawdę namalowali. Ich tematyka nie jest przypadkowa. Malarstwo wedyjskie zawiera w sobie starożytną mądrość bazującą na 17 zasadach stworzonych w oparciu o wedy - starohinduskie teksty o powstaniu świata, ludzi i bogów. Tworzą one kompletną całość, jak mówi Kurt Kallman, twórca metody, dzięki której odtwarzamy sobie całą historię stworzenia, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy.

Obraz który powstał na jednych z warsztatów.


W jaki sposób wpływa Vedic Art na człowieka?

Vedic Art ma niezwykłe działanie, które odczuwamy przez długi czas po zakończeniu warsztatów. Pozwala na pozbycie się blokad, spontaniczną ekspresję, odnalezienie twórczego potencjału, zwiększenie wiary w swoje możliwości. Pokazuje, że każdy rodzi się z wiedzą jak tworzyć swoje życie, ale tak naprawdę sam stawia sobie ograniczenia. W atmosferze zaufania i akceptacji powracamy do zapomnianych emocji, odkrywamy na nowo ciekawość dziecka, przywołujemy dawne marzenia. Wchodzenie w stan kontemplacji podczas malowania uruchamia prawą półkulę, uzyskujemy więc dostęp do swojej kreatywności.

Kto odnajdzie się w technice Vedic Art?

Vedic Art jest dla każdego, kto chce pogłębić swoją świadomość. Szczególnie, gdy szukamy autentyczności, kreatywności, równowagi, potrzebujemy zmian, wyjścia z rutyny. Ważnym elementem jest dotarcie do swoich emocji, odnalezienie spontaniczności lub domknięcie czegoś z przeszłości, pozbycia się ograniczeń. Vedic Art jest także dla osób nieśmiałych, które nie potrafią lub nie chcą wyrażać się słowami. Pomaga zaakceptować siebie takim, jakim jest, rozwinąć swoje twórcze możliwości.

Czy Vedic Art przeznaczone jest tylko dla osób potrafiących malować?

Niekoniecznie. Jest dobre zarówno dla osób, które nie miały styczności z malowaniem, jak i dla tych, które mają już doświadczenie. Na Vedic Art nie uczymy się warsztatu, nie oceniamy tego, co powstaje, a odkrywamy siebie tak, jak każdy potrafi. Pojawiają się tutaj zarówno osoby, które szukają własnej ścieżki jak i te, które pomagają lub uczą innych i chcą zaczerpnąć inspiracji.

Warsztaty Vedic Art prowadzone przez Lidię Varanovą.


Wiemy, że jest to metoda pozwalająca nam bliżej poznać samego siebie, jak przebiega ten proces?

Proces poznawania siebie przebiega nie tylko dzięki malowaniu, ale też wizualizacjom, ćwiczeniom na percepcję, uważność. Uczestnicy tworzą tak, jak potrafią. Podążają za tym, co pojawia się na ich obrazach, kierując się zasadami Vedic Art, które podaję przed malowaniem. Panuje atmosfera uważności, zaufania i akceptacji. Nie oceniamy i porównujemy. Uczestnicy odkrywają w ten sposób siebie bez zbędnych nakazów i zakazów. Konfrontują się z tym, co słyszeli w dzieciństwie na temat tego, co tworzą i odnajdują swoje ograniczenia. Zauważają, że na płótnie sami są twórcami swojej rzeczywistości, podobnie jak w życiu i naturze. Jest to chociażby równowaga. Zasady są naturalne i wypływają jedna z drugiej.

Czy może nam Pani zdradzić przykładowe techniki Vedic Art?

Techniki są takie, jakie wymyślą ich twórcy. Nie ma tutaj ograniczeń i jest ich naprawdę mnóstwo. Na każdym warsztacie otwieram szeroko oczy, bo kolejne pomysły są naprawdę zaskakujące. Na przykład ktoś malował kwiatami, ktoś inny przyklejał do obrazu liście czy żwirek. Uczestnicy polewają obrazy wodą, tną, przypalają, tworzą kolaże, stemple, malują dłońmi, używają przeróżnych rzeczy do nakładania farby, na przykład szczoteczki do zębów.

Przyklejane liście do obrazu.


Prowadzi Pani warsztaty z Vedic Art w Rzeszowie, czy cieszą się one popularnością w naszym mieście? Pojawiają się na warsztatach osoby z innych miast?

Krótsze jednorazowe warsztaty wprowadzające w metodę cieszą się zainteresowaniem. Natomiast na pełnych kursach Vedic Art nie zawsze zbiera się grupa potrzebna do przeprowadzenia zajęć. Warsztaty trwają około 30 godzin, wymagają dużo czasu i energii. Myślę, że jest to przyczyną małej popularności, choć dla ludzi, którzy naprawdę chcą uczestniczyć w tym procesie nie będzie to stanowić przeszkody. Pojawiają się ludzie z Rzeszowa i okolic.

Ma Pani wrażenie, że ludzie coraz bardziej dbają o sferę duchową? Czy myśli Pani, że Vedic Art jest elementem, który znacznie pomoże w tym procesie?

Mam wrażenie, że obecnie ludzkość kolektywnie przepracowuje bardzo wiele tematów i stąd narosło wiele szkół, metod, technik, narzędzi, które pomagają z nimi pracować. Vedic Art jest jedną z takich technik, pozwala przejść przez podróż w głąb siebie w sposób beztroski i kolorowy, bez zbędnych słów. Zachwycił mnie tym od samego początku.

Co powiedziałaby Pani osobom, które pomimo chęci z jakiś powodów obawiają się wziąć udział w warsztatach? 


Powiedziałabym: Nie czekaj, pora nigdy nie będzie idealna. Vedic Art to przygoda, odważ się w nią wyruszyć!





Jeśli chcesz odkryć samego siebie dzięki metodzie Vedic Art - zapisz się na mini warsztaty. Odbędą się 23 kwietnia 2022 (sobota), o godzinie 16.00 w Niezłej Sztuce (Jana III Sobieskiego 18).

Więcej o Pani Lidii i Vedic Art znajdziesz tutaj: http://varanova.pl/ 





 

vedic_art_lidia_varanowa

vedic_art_lidia_varanowa

DSCF4890 varanova vedic art

DSCF4890 varanova vedic art

DSCF5307 varanova vedic art

DSCF5307 varanova vedic art

15258

15258

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów