Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Leczenie raka piersi w Rzeszowie (foto)

Co roku w województwie podkarpackim wykrywa się około 800 nowych zachorowań na raka piersi, a w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) leczy się blisko połowa z nich.

Liczba zachorowań i zgonów spowodowanych rakiem piersi jest w Polsce rekordowo wysoka. Podczas gdy jeszcze niedawno ten typ nowotworu wykrywano u 16–17 tys. kobiet rocznie, w 2020 roku taką diagnozę usłyszało niemal 25 tys. Polek, a blisko 9 tys. z nich zmarło. Co roku w województwie podkarpackim wykrywa się około 800 nowych zachorowań na raka piersi, a w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) leczy się blisko połowa z nich.

Leczenie chirurgiczne raka piersi ma na celu usunięcie nowotworu w zdrowych granicach wraz z oceną regionalnych węzłów chłonnych. Zamierzony cel leczenia może być realizowany w sposób oszczędzający lub poprzez usunięcie całej piersi, niekiedy z jednoczasową rekonstrukcją piersi z użyciem ekspandera lub protezy.

Mastektomia podskórna z jednoczasową rekonstrukcją polega na usunięciu całej piersi z identyfikacją tzw. węzłów wartowniczych lub też usunięciu wszystkich węzłów chłonnych dołu pachowego w przypadku stwierdzania w nich przerzutów. Do tego zabiegu kwalifikowane są chore z nowotworami wieloogniskowymi, DCIS oraz te, które nie spełniają warunków do leczenia oszczędzającego lub świadomie rezygnują z takiego leczenia. − Obecnie najczęściej dokonujemy jednoczasowej rekonstrukcji piersi przy pomocy dedykowanego dla konkretnej chorej implantu, umieszczanego na mięśniu piersiowym większym (tzw. technika prepektoralna), najczęściej w specjalnej syntetycznej siatce, tłumaczy dr n. med. Jacek Pszeniczny.

Czytaj też  Piknik "Bezpieczne wakacje nad wodą" już 2.07 w Solinie

Taki sposób leczenia zdecydowanie pozytywnie wpływa na psychikę chorych oraz poprawia jakość życia pacjentek poddanych leczeniu raka piersi  piersi. Jednoczasowa rekonstrukcja pozwala na unikniecie innych zabiegów odtwórczych w przypadku rekonstrukcji po wcześniejszej mastektomii.  Równie ważny jest końcowy efekt kosmetyczny. Po operacji wypis do domu następuje w ok. 2-3 dobie po zabiegu.  Dren założony chorej podczas operacji pozostaje u niej pod piersią przez kilkanaście dni (chora wychodzi z drenem do domu). Jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna przebiegająca pod piersią, goi się w ciągu ok. 14 dni.

Dodajmy, że od stycznia br. w KSW, na raka piersi leczy się 79 kobiet, a u 12 wykonano mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją piersi przy pomocy implantów

Informacja i foto: KSW nr 1 w Rzeszowie

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze