poniedziałek, 19 kwietniaWiadomości które się liczą

Konkurs – zaprojektowanie parku nad Wisłokiem

10 hektarów – tyle może mieć park na prawym brzegu Wisłoka w Rzeszowie. Pełniący obowiązki prezydenta miasta Marek Bajdak zapowiedział, że ogłosi konkurs na zagospodarowanie tych terenów. 

W środę (tj. 24 marca br.) w ratuszu odbyło się robocze spotkanie z przedsiębiorcami, którzy na tych terenach planują inwestycje.  Wzięli w nim udział przedstawiciele takich firm jak: BC Development, NG Dzielnica Parkowa i AP Klan. Swoje zaangażowanie zgłosiło także rzeszowskie Stowarzyszenie Architektów Polskich. Ogłosili oni, że chętnie podejmą się współpracy z miastem i zadeklarowali współfinansowanie budowy terenów rekreacyjnych.  Przestrzeń do rekreacji miałaby powstać obok zaplanowanej budowy mieszkalnej. Obszar, o którym mowa ma około kilometr długości i blisko 100 metrów szerokości. Marek Bajdak stwierdził, że ten teren jest idealny, ponieważ nie ma w centrum miasta innej tak dużej przestrzeni, o powierzchni 10 hektarów, żeby takie przedsięwzięcie zrealizować.

–  To współfinansowanie jest jeszcze omawiane, deweloperzy zadeklarowali, że przekażą działki potrzebne do powstania parku na rzecz miasta, albo wykonają prace w nowym parku – wspomina Marek Bajdak

Konkurs na park zostanie ogłoszony w kwietniu. Środki na jego finansowanie  (ok. 60 tys. złotych) są zabezpieczone w budżecie miasta. Pełniący obowiązki prezydent miasta Marek Bajdak zapowiedział, że do komisji konkursowej planuje zaprosić uznanych architektów przestrzeni publicznej. To jednak nie wszystko – propozycja zagospodarowania terenów nad Wisłokiem została przedstawiona do konsultacji rzeszowskiemu Stowarzyszeniu Architektów Polskich. Jego przedstawiciele stwierdzili, że będzie to idealna przestrzeń na stworzenie terenów rekreacyjnych z atrakcjami, np. przystanią kajakową, małą gastronomią, mini plażami czy promenadami.

–  Od wielu lat jako środowisko architektów i urbanistów Rzeszowa wskazujemy na konieczność systemowego podejścia do zagadnienia zabezpieczenia bulwarów Wisłoka oraz polityki dotyczącej zieleni wysokiej – dowiadujemy się od Piotra Rzeźwickiego prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze