Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Kobiety Konfederacji z postulatami przed Dniem Kobiet

We wtorek, 7 marca, na Rynku w Rzeszowie, zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem przedstawicielek Konfederacji i Konfederacji Korony Polskiej, Karoliny Pikuły oraz Liliany Maciąg. Przedstawiły one postulaty swojego środowiska, związane bezpośrednio z kwestiami kobiet, rodziny, a także edukacji.

Od lewej: Karolina Pikuła i Liliana Maciąg. fot. Krystian Propola

Postulaty na Dzień Kobiet

Konferencję rozpoczęła Karolina Pikuła, która już na samym początku odniosła się właśnie do nadchodzącego święta kobiet.

-Uważamy, że w ten dzień ważne są nie tylko takie rzeczy jak czekoladki, tulipany czy rajstopy – o kobietach i ich prawach powinniśmy pamiętać cały rok. A za tym samym, idą również dzieci oraz rodziny, które powinniśmy mieć na uwadze. Dzisiejszą konferencję wykorzystujemy jako pretekst – mówiła liderka Stowarzyszenia Wolne Podkarpacie.

Działaczki podkreślały, że ważne dla nich są przede wszystkim kwestie tradycji, rodziny oraz wolności. Co więcej, w ich opinii, problemy te są bliskie także wielu innym kobietom, które jednak nie mogą zaangażować się w podobną działalność ze względu na przytłoczenie obowiązkami.

Demografia

Wśród problemów, na które zwróciły one uwagę, jest niski wskaźnik urodzeń.

-Według danych GUS, wskaźnik urodzeń jest najniższy od czasów II wojny światowej. Wiemy, że do tego nakłada się sytuacja związana z sytuacją gospodarczą, z inflacją wynoszącą, według oficjalnych danych, ponad 17% – zaznaczała Pikuła.

Dlatego też jednym z postulowanych przez działaczki rozwiązań, jest maksymalne ułatwienie Polakom prowadzenia biznesu. Miałoby w tym pomóc zmniejszenie biurokracji, walka z prowadzoną przez rząd polityką Nowego Ładu, a także pomoc rodzicom w opiece nad dziećmi, także tymi z niepełnosprawnościami. Ponadto, niezwykle ważne, w opinii działaczek, jest zagwarantowanie kobietom nowoczesnej opieki okołoporodowej.

Czytaj też  Znęcał się nad partnerką i spowodował pożar w jej domu

Edukacja

Następnie głos zabrała Liliana Maciąg, która zwracała uwagę na problemy polskiej edukacji. Odpowiedzią na nie, ma być, promowana przez działaczy Konfederacji, edukacja domowa. W ten sposób, większą odpowiedzialność za kształcenie dzieci przejmują ich rodzice. Miałoby to być również remedium na trudności, z jakimi mierzy się polskie szkolnictwo.

-Współczesna edukacja przypomina sytuacja z komedii, w której człowiek biegał z pustymi taczkami i nie miał czasu zająć się pracą – mówiła.

Liliana Maciąg

Najbliższe spotkania

Przedstawicielki Konfederacji podkreślały też, że o proponowanych przez nie rozwiązaniach, jak i pozostałych postulatach warto dyskutować, zwłaszcza w gronie kobiet.

-Bardzo potrzebujemy ogólnej mobilizacji, łączenia się i wspólnego działania. Chciałybyśmy z Karoliną zaprosić więc wszystkie panie do Kobiecego Klubu Konfederacji, na spotkanie, gdzie będziemy mogły omówić tematy, które zostały dziś przez nas poruszone – tłumaczyła Maciąg.

Kolejne takie spotkanie ma się odbyć w rzeszowskim biurze posła na Sejm RP, Grzegorza Brauna, w najbliższy poniedziałek, 13 marca, o godz. 18.

Po zakończeniu konferencji, działaczki przeszły ulicami Rzeszowa, rozdając ulotki i zapraszając na organizowane przez Karolinę Pikułę, w Dzień Kobiet, warsztaty pt. “Zioła dla zdrowia i urody”, które odbędą się w restauracji “Republika Polsko-Francuska”.

Zaproszenie na warsztaty
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze