Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

KAS wykryła niezgłoszony transport 46 tys. litrów produktów ropopochodnych

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, podczas monitorowania drogowego przewozu towarów, wykryli niezgłoszony transport produktów ropopochodnych.

Kierowcy kontrolowanych ciężarówek przewozili ponad 46 tys. litrów towaru.

Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu  kontrolowali pojazdy na jednej z dróg wyjazdowych z Rzeszowa.  Działania prowadzone były pod kątem drogowego monitorowania przewozu towarów z wykorzystaniem systemu SENT. To skuteczne narzędzie wykorzystywane w walce z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi czy wyrobami tytoniowymi.

Do kontroli zatrzymane zostały m.in. dwa samochody ciężarowe, które jechały z Finlandii do Rumunii. Z dokumentów okazanych do kontroli wynikało, że kierowcy przewożą ponad 46 tysięcy produktów ropopochodnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 9 marca 2017r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, transport tego towaru podlegał zgłoszeniu do systemu monitorowania drogowego SENT.  Kierowcy obydwu cystern nie okazali jednak do kontroli numeru zgłoszenia SENT. Jak ustalili funkcjonariusze KAS, przewożone towary nie zostały zgłoszone w systemie, mimo obowiązujących wymogów.

W związku z niedopełnieniem obowiązków, na przewoźnika realizującego transport nałożona została kara grzywny w wysokości 40 tys. złotych.  Karą grzywny po 5 tys. złotych ukarani zostali także kierowcy pojazdów.
Kontynuacja transportu była możliwa po dopełnieniu wszystkich formalności zarówno po stronie przewoźnika jak i  kierowców (dokonanie prawidłowego zgłoszenia w systemie SENT, uiszczenie nałożonych kar).

Czytaj też  Rozmowa z Justyną Rżysko, właścicielką lodziarni „Ammado Premium Gelato Cafe”.


Kiedy potrzebne jest zgłoszenie SENT?

W systemie SENT monitorowany jest:

  • przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski,
  • przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się poza terytorium Polski,
  • przewóz towarów rozpoczynający się poza terytorium Polski i kończący się na terytorium Polski.

Jeżeli wysyłasz, odbierasz, przewozisz tzw. „towary wrażliwe” lub dokonujesz obrotu paliwem opałowym, to masz obowiązek dokonania zgłoszenia przewozu do elektronicznego rejestru SENT oraz jego uzupełniania i aktualizacji. Jako przewoźnik masz także obowiązek wyposażenia środka transportu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne. Więcej informacji znajdziesz na stronie:https://puesc.gov.pl

W 2021 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu przeprowadzili ponad 47 tys. działań kontrolnych w ramach SENT. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, nałożone kary pieniężne wyniosły 2,3 mln złotych.

Informacja i foto: KAS Podkarpackie 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze