sobota, 31 lipcaWiadomości które się liczą
Shadow

Karpackie gwiezdne niebo

Magiczny urok rozgwieżdżonego nieba jest dla wielu inspiracją. W końcu wspólne kontemplowanie gwiazd to nie tylko nauka czy edukacja, ale też zabawa i początek wielu przyjaźni i hobby.

Dlatego też w grudniu 2020 roku Instytut Rozwoju Regionu Karpackiego (Użhorod, Ukraina) w partnerstwie z Stowarzyszeniem na Rzecz innowacyjności i Transferu Technologii „Horyzonty” (Rzeszów, Polska) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina rozpoczęli realizację projektu pn. „Karpackie gwiezdne niebo”.

Głównym celem projektu jest zachowanie i promocja karpackiego gwiezdnego nieba jako naturalnego dziedzictwa polsko-ukraińskiego pogranicza oraz wzmocnienie współpracy między tymi dwoma regionami.

Poprzez wspólne działania projekt da ludziom „nową perspektywę” na gwiezdne niebo i problemy zanieczyszczenia światłem nocnego dziedzictwa przyrodniczego oraz ukaże piękno nocnej przyrody, zwłaszcza gwiaździstego nieba Karpat.

Główne założenia projektu koncentrują się na rozwoju współpracy między Polską a Ukrainą w zakresie:

  • wspólnych badań ekologicznych i opracowania strategii promocji i zachowania naturalnego i kulturowego dziedzictwa gwiaździstego nieba na obszarze przygranicznym – Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady i Zakarpackiego Parku Ciemnego Nieba i ich otoczenia. Ponieważ sztuczne zanieczyszczenie światłem rozprzestrzenia się poza granice krajów jest konieczność koordynacji wspólnych działań w zakresie ochrony środowiska.
  • w ramach projektu stworzona zostanie nowa ścieżka edukacyjna rozgwieżdżonego nieba w Zakarpackim Parku Ciemnego Nieba.
  • wzmocniony zostanie potencjał instytucjonalnego interesariusza w dziedzinie turystyki, zachowania, restauracji i ochrony miejsc dziedzictwa przyrodniczego.
  • przeprowadzone zostaną szkolenia astroturystyczne (w Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady), gdzie będzie możliwość zapoznania się w praktyce z tajnikami astronomii oraz pracy na profesjonalnym sprzęcie.
  • podnoszenia świadomości informacyjnej ludności i turystów. Zarówno Zakarpacki Park Ciemnego Nieba, jak i Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady będą próbowały zarejestrować się w międzynarodowej bazie takich parków co przyczyni się do lepszego poznania nasze go „bogactwa” w międzynarodowym środowisku astroturystów i ekologów.
Czytaj też  Wre robota przy budowie nowoczesnego basenu przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie

Więcej informacji można uzyskać na:

www.horyzonty.man.rzeszow.pl/kgn
https://carpathiansky.com/
oraz
https://www.gwiezdnebieszczady.pl/

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Projekt jest współfinasowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.

red

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Maryna
Maryna
13 dni temu

Super.

Facebook