Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Już 376 tys. złożonych PIT na Podkarpaciu

W ciągu pierwszego miesiąca rozliczeń podkarpaccy podatnicy złożyli ponad 376 tys. PIT-ów. Dużą popularnością cieszą się rozliczenia elektroniczne.

W dotychczasowych rozliczeniach PIT zadeklarowano 16,6 mln zł w ramach 1,5 % na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Twój e- PIT

Od kilku lat dla większości podatników rozliczenie PIT to czynność, którą załatwiają elektronicznie, bez wychodzenia z domu. W pierwszym miesiącu tegorocznej akcji rozliczeniowej podkarpaccy podatnicy złożyli 376,4 tys. zeznań PIT, w tym 356,9 tys. korzystając z elektronicznych rozliczeń.

Jest to możliwe m.in. dzięki usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. W ramach Twój e-PIT podkarpaccy podatnicy złożyli ponad 184 tys. rozliczeń.

Rozliczenie w formie elektronicznej to szereg korzyści. Podatnik otrzymuje zwrot podatku maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni.

Ulgi i odliczenia

Jak co roku, podkarpaccy podatnicy korzystają z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Spośród złożonych dotychczas zeznań, w ponad 70,3 tys. deklaracjach podatnicy wykazali odliczenia z tytułu ulgi prorodzinnej, w 30,3 tys. zeznań skorzystali z ulgi rehabilitacyjnej, a w 13,7 tys. z ulgi termomodernizacyjnej.

Chętnie dzielimy się 1,5 % podatku

Jak wynika z dotychczas złożonych zeznań, podkarpaccy podatnicy zadeklarowali już łącznie 16,6 mln zł na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazanie 1,5 % należnego podatku odnotowane zostało do tej pory w 195,6 tys. złożonych PIT-ów.

Rozliczenia PIT w liczbach

Podatnicy na Podkarpaciu złożyli już ponad 376,4 tys. formularzy PIT za 2022 rok, w tym:

  • 312,2 tys. deklaracji PIT-37,
  • 30,8 tys. deklaracji PIT-36,  2,2 tys. deklaracji PIT-36L
  • 27,3  tys. deklaracji PIT-28,
  • 3,3 tys. deklaracji PIT-38.  

Twój e-PIT tylko w e-US

  • Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.
  • Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi.

 

Czytaj też  Przewoził narkotyki w aucie. Wpadł podczas kontroli drogowej
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze