Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Jesienią każdy czwartoklasista otrzyma sprzęt komputerowy do nauki

370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma komputery, które posłużą im do nauki, ale też rozrywki

Zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku uruchomiony zostanie także przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.

Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa, dla którego wiedza stanowi podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego.

– Dzisiaj komputer jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia sprawne posługiwanie się nowymi technologiami i przełamywanie barier w dostępie do edukacji. Uczniowie muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby móc sprawnie poruszać się we współczesnym świecie – mówił podczas konferencji Minister Cieszyński.

Program na lata

W tym roku zaczynamy program wieloletni, na który przeznaczymy 760 mln zł. Chcemy kupować laptopy dla każdego rocznika 4-klasistów. Dlaczego 4-klasiści? Jak podkreśla minister Cieszyński, decyzja o tym, żeby rozpocząć rozwój kompetencji cyfrowych akurat u dzieci na tym etapie, była zgodna z rekomendacjami ekspertów.

Uczniowie zaczynają:

  • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3,
  • zajęcia z informatyki,
  • podstawę programową, w której potrzebne są komputery,
  • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z takich samych laptopów, co również wyeliminuje czynnik nierówności. Ten program oznacza także stopniowe odchodzenie od podręczników i zeszytów ćwiczeń w tradycyjnej formie czyli książkowej, w ciężkim, szkolnym plecaku.

– Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli – przetarg na zakup sprzętu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku – dodał minister Cieszyński.

Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich

To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. wyposażyliśmy w laptopy, komputery i tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczyliśmy na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.

Jego celem była eliminacja ograniczeń w dziedzinie cyfryzacji. Dzieci i wnuki byłych pracowników PGR mają zapewniony równy dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Zakup zrealizowaliśmy ze środków UE.

 

Czytaj też  ZUS ostrzega przed oszustami! Uważajmy na fałszywe wiadomości SMS
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze