Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Jedź w Bieszczady i zobacz gwiezdne niebo

Czym dla nas jest nocne niebo? Nocne niebo, które przypomina nam, że poza naszą planetą istnieje coś, co nas przerasta. W codziennym życiu, straciliśmy ten jego magiczny składnik, jakim jest gwieździste niebo.

Przy okazji odwiedzania parku gwiezdnego nieba można doświadczyć wrażeń, które były dla ludzi tak bardzo naturalne przez wiele tysięcy lat, tysiącleci pod czas których zachwycali się nocnym niebem, dosłownie przepełnionym gwiazdami.

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody. Bieszczady to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, prawie zupełnie wolne od zanieczyszczenia światłami naszej cywilizacji.

Ciemne niebo, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony! Nieprzemyślany rozwój infrastruktury miejskiej, telekomunikacyjnej, drogowej czy turystycznej, tworzącej tzw. „świetlny smog” może sprawić, że również z Bieszczadów zniknie „dzikie” gwiaździste niebo.

Naturalna ciemność… jest jednym z ekologicznych zasobów potrzebujących ochrony! Naturalna ciemność należy do zagrożonych elementów środowiska naturalnego. Podobnie jak inne parki gwiezdnego oraz ciemnego nieba na świecie, PGN “Bieszczady” to miejsce, które przybliży społeczeństwu problem zanieczyszczenia światłem, da odwiedzającym możliwość obserwowania nocnego nieba w jego prawie naturalnej postaci oraz wesprze ochronę nocnego środowiska Bieszczadów.

W PGN „Bieszczady” z pomocą astronomii przypominamy ludziom o znaczeniu naturalnej ciemności. To w Bieszczadach, mamy prawdziwą ciemność. Ciemność jest ważna nie tylko dlatego, żebyśmy widzieli piękno rozgwieżdżonego nieba, ale również dlatego, że jest to piąty czynnik określający jakość środowiska w którym żyjemy.

Najciekawsze w nocy jest gwieździste niebo. W Bieszczadach możemy bez teleskopu zobaczyć nawet gwiazdy o jasności 7.4 magnitudo. To znaczy, że każdej bezchmurnej nocy, gdy na niebie nie świeci Księżyc, możemy dostrzec ponad 7000 gwiazd.
W ramach realizacji projektu „Karpackie gwiezdne niebo” realizowany jest cykl pokazów dzięki którym możemy obserwować gwiazdy oraz słońce. Serdecznie zapraszamy do udziału w nich oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytanie dotyczące gwiazd.
Najbliższe pokazy odbędą się w Myczkowcach (24 lipca), w Lesku (30lipca-1 sierpnia), Wołosatem i Smolniku (7 sierpnia) oraz w Baligrodzie (8 sierpnia).

maf

Wakacyjny terminarz pokazów astronomicznych znajduje się na stronie:

www.horyzonty.man.rzeszow.pl/kgn

Więcej informacji można uzyskać na:
https://carpathiansky.com/
oraz
https://www.gwiezdnebieszczady.pl/
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Projekt jest współfinasowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze