Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Fonholizm- co to takiego?

Trudno już dłużej ukrywać ten problem. Fonoholizm – problem patologicznego używania smartfona – realnie istnieje i stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dotyczy ono nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób urodzonych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

Fonoholizm to zjawisko, które dotyczy osób młodych, ale też tych, którzy urodzili się w latach 70 i 80-tych XX wieku. Może doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia. Dziś dla osób młodych zanurzenie w świat cyfrowy jest jednym z metod spędzania wolnego czasu. Często doprowadza do sytuacji, w której osoba uzależniona traci kontrolę nad korzystaniem z narzędzi, takich jak telefon, czy smartfon. Może to doprowadzić do sytuacji, w której zaniedbamy naukę lub higienę osobistą. A nawet doprowadzi do nadwagi wśród młodych osób. 

Osoba uzależniona od telefonu komórkowego nie potrafi się od niego obyć. Zaczyna dzień od siedzeniu na komputerze. Urządzenie w zasadzie włączone jest 24/7 i dostępne jest wszędzie z uzależnioną osobą, łącznie z toaletą i łazienką. Osoba, której zabierze się telefon czuje się zła i rozdrażniona. Wychodzi na to, że jest skłonna do agresji. Zjawisko to dotyka osób w każdym wieku. 
 
Jakie są symptomy uzależnienia od telefonu komórkowego?
 
– ciągłe używanie telefonu, sprawdzanie go
– włączanie go w trakcie spotkań i rozmów z ludźmi
– częste robienie sobie zdjęć i wrzucanie ich na portale internetowe
– korzystanie z telefonu np. przechodząc przez jezdnię (teraz to karalne)
– jedzenie i picie z telefonem w ręku

Będąc uzależnionym od telefonu komórkowego jesteśmy zmuszeni do korzystania z niego, sprawdzania e-maili i smsy. Gdy ograniczamy używanie telefonu czujemy się rozdrażnieni. Niestety ale osoby, które korzystają z sieci on-line wyłączają się z normalnego życia, jest to dla nich bezpieczniejsza forma życia. Najgorzej dla takich osób, gdy nie mają połączenia z siecią. 

Czytaj też  Kawa i jej właściwości prozdrowotne

Nadużywanie telefonu może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, niskiej aktywności ruchowej, zamknięcia się w świecie wirtualnym. To także problemy żywieniowe, brak koncentracji. Zaniedbujemy w ten sposób swoje obowiązki i nie mam pasji w życiu, gdy telefon staje się naszym “nieodłącznym przyjacielem”. Może to doprowadzić do różnych niepożądanych sytuacji m.in utrata kontroli nad czasem, gdy używamy telefonu komórkowego.  

Dlaczego ludzie się uzależniają?

Szczególnie patrząc na młode osoby możemy powiedzieć, że problem występuje dlatego, że młode osoby zbyt dużo czasu spędzają przy telefonie, a rodzice na to pozwalają. Młode osoby mają przez to małe zainteresowania i zajęci są tylko telefonem. Często głównym powodem uzależnienia od telefonu są np. zajęci rodzice, którzy nie poświęcają zbyt wiele czasu dla swoich dzieci. 

Fonoholizm to choroba, która nie występuje w międzynarodowych klasyfikacji chorób, jednak nie można powiedzieć, że problemu nie ma. Jest to nowa choroba w XXI wieku, którą będzie trzeba leczyć. 

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze