Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Edukacja chroni nasze jutro. Dziś Światowy Dzień Cukrzycy

Od 1991 roku w dniu 14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, który został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia. Data nie została wybrana przypadkowo. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.

Od ponad 30 lat popularność tego dnia sukcesywnie rośnie i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów osób z różnych środowisk na całym świecie.  Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Niestety, mimo rosnącej świadomości społeczeństwa, dostępu do coraz nowocześniejszych i skuteczniejszych terapii cały czas cukrzyca wymyka się nam spod kontroli.

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Na całym  świecie  zmaga  się  z tą chorobą ponad  285 milionów  pacjentów i liczba ta cały czas rośnie. Szacowana  liczba  chorych w Polsce wynosi około 2,17 miliona, czyli ponad 5 proc. polskiego społeczeństwa, a 450 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby (świadomość wzrasta wraz z wiekiem). Szacuje się, że do 2030 roku liczba zachorowań na cukrzycę w Polsce wzrośnie o kolejny milion.

W ostatnich latach cukrzyca zyskała wysoką rangę w hierarchii najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła rezolucję uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię współczesnej cywilizacji.

Wiedza o przebiegu, czynnikach ryzyka, profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 pozwala na poprawę jakości życia chorych i zapobieganie rozwojowi tej choroby. Działania profilaktyczne obejmują zmianę stylu życia, odpowiednią dietę i nawyki żywieniowe, utrzymanie prawidłowej masy ciała, rezygnację z używek oraz aktywność fizyczną.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 2022 organizatorzy kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”, której patronem honorowym jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przygotowali film, który pokazuje m.in. jak ważna jest wiedza o cukrzycy i jej powikłaniach, także wśród najbliższego otoczenia osoby chorej. To pierwsze takie wideo na temat cukrzycy, które zostało przygotowane techniką malowania cukrem.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze