Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny wystartował 5 listopada w Rzeszowie

5 listopada w Rzeszowie wystartował Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. To już 27 semestr DUT w Rzeszowie. Pierwszy raz od wybuchu pandemii w pełni stacjonarny. Udział w Uniwersytecie biorą dzieci w wieku 7-12 lat. Mogą one brać udział w wykładach i warsztatach, które są bezpłatne m.in z zakresu nauk ścisłych. Organizatorem DUT jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. 

Na pierwszym wykładzie pt. “Dlaczego żarówka świeci a prąd kopie” uczestnicy dowiedzieli się, że elektryczność jest wszędzie. Brak elektryczności utrudniałby życie. Uczestnicy dowiedzieli się np. że ludzie są dobrymi przewodnikami prądu. Dzieci dowiedziały się również jak za pomocą prądu oszukać kompas, ale również o tym, że z prądem nie należy żartować i uważać przy jego używaniu. Wykład poprowadził i zadbał o bezpieczeństwo uczestników dr Witold Zawadzki, na co dzień pracujący w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pasjonujący się od lat w popularyzowaniu nauki.

Uczestnicy Dziecięcego Uniwersytetu Dziecięcego otrzymali przed rozpoczęciem zajęć indeks i specjalną wyprawkę DUT. Warto zaznaczyć, ze udział w wydarzeniu wzięło prawie 300 osób. Osoby, które zapisały się dodatkowo na “Zestaw Naukowca”, będą mogły wykonać małe eksperymenty w domu. Wszystko dzięki instrukcji i materiałom otrzymanym w zestawie. Uniwersytet działa w czterech filiach: Dębicy, Jaśle, Mielcu i Ustrzykach Dolnych. 

Czytaj też  Tłumy ludzi oglądały transport z maszyną TBM przez Rzeszów [ZDJĘCIA]

Wykłady cieszą się od lat wielkim zainteresowaniem, poszerzają wiedzę. W semestrze zimowym DUT w Rzeszowie dla uczestników zostały zaplanowane jeszcze 3 wykłady stacjonarne i 2 warsztaty stacjonarne. Wykłady przeznaczone są dla 300 osób, a warsztaty dla 120 osób (warsztaty prowadzone są w małych 20 osobowych grupach). 

Partnerem strategicznym projektu Dziecięcy Uniwersytet Techniczny jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

 

Foto. Urząd Miasta Rzeszowa

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze