Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Dotacje dla organizacji pozarządowych wsparciem dla mieszkańców Rzeszowa

Kolejne 33 organizacje pozarządowe odebrały dzisiaj umowy, na mocy których będą współpracować z miastem. Rzeszów wesprze je kwotą prawie pół miliona złotych.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi to jeden z priorytetów polityki prezydenta Konrada Fijołka. Jego zdaniem budowa społeczeństwa obywatelskiego powinna być istotna dla każdego, nowoczesnego miasta.

– To bardzo cenne, że państwa organizacje tak mocno angażują się w pomoc i działanie na rzecz naszych wspaniałych mieszkańców. Działacie w różnych sferach, każda jest niezwykle ważna, każda pozwala budować społeczeństwo wrażliwe, serdeczne, gotowe do pomocy drugiemu człowiekowi. To ogromne serce i gotowość do pomocy było widać chociażby ostatnio, kiedy rzeszowianie tak tłumnie i chętnie ruszyli do pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną – mówił Konrad Fijołek podczas spotkania z przedstawicielami NGO-sów. Podkreślił, że różnorodność działań, jakie prowadzą organizacje jest niezwykle cenna. – Działacie na różnych polach, a takie spotkanie jak dzisiaj jest znakomitą okazją do wymiany doświadczeń. Jestem pewien, że razem możemy zrobić jeszcze więcej, a tych pól do zagospodarowania jest z pewnością jeszcze mnóstwo. I bardzo liczę, że wspólnie zrobimy dla naszych mieszkańców jeszcze więcej. Postaramy się wspomagać waszą działalność jeszcze mocniej, dokładać jeszcze więcej pieniędzy w dziedzinie sportu, kultury, społecznej. Chcemy być waszym partnerem w różnego rodzaju projektach, dobrze nam się z państwem współpracujeprzekonywał prezydent Fijołek.

Wartość wręczonych dzisiaj 43 umów dla 33 podmiotów to ponad 470 tysięcy złotych. Halina Lubera, z Rzeszowskiego Klubu Amazonka podkreśla, że wsparcie miasta jest bardzo ważne dla jego działalności. Jesteśmy grupą wsparcia dla kobiet z nowotworem piersi, zrzeszamy około 100 pań w wieku od 28 do 85 lat. Nasze działanie to głównie wspieranie pań w rekonwalescencji, rehabilitacji i dalszym życiu oraz integracja – mówi Halina Lubera. Jej organizacja otrzymała pieniądze na program działań na rzecz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, a w szczególności schorzeniom sercowo–naczyniowym, nowotworowym i cukrzycy oraz na rehabilitację i wsparcie psychologiczne dla podopiecznych.

Czytaj też  Student WSIiZ z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Ryszard Cebula, prezes Podkarpackiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych zwrócił uwagę, że jego organizacja zrzesza około 3000 osób, a dzięki wsparciu miasta oraz PFRON-u i ludzi dobrej woli może znacznie więcej. – Nie tylko podbijamy legitymacje, ale organizujemy m.in. świetne zajęcia rehabilitacyjne, językowe, taneczne, szkolenia oraz sesje wyjazdowe – mówi prezes Cebula.

Łącznie w tym roku umów pomiędzy miastem a organizacjami pozarządowymi jest już 108, a Rzeszów na ten cel przeznaczył w sumie ponad 1,6 mln zł. Jak podkreśla Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, pozwoli to jeszcze bardziej wzbogacić ofertę działań na rzecz mieszkańców.

– 108 różnych umów, to 108 różnych aktywności. Dziękuję za ponadprzeciętne państwa zaangażowanie w pracę na rzecz ich realizacji. A szczególnie ostatnio, na rzecz potrzebujących, którzy do nas dotarli z Ukrainy. Dzięki państwa ofiarności nigdy nie brakowało na dworcu środków czystości, żywności i wolontariuszy. W mieście mamy bardzo dużo potrzebujących, niekoniecznie liczących na wsparcie materialne. Są osoby, które chcą, aby z nimi usiąść, posłuchać, przytulić, porozmawiać. Dziękuję, że nam w tym pomagacie – powiedziała Krystyna Stachowska.

Z zadań dofinansowanych przez Gminę Miasto Rzeszów, na które umowy wręczono dzisiaj, skorzysta ponad 10 tys. uczestników.

Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze