Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Dominik Łazarz: Pan Ziobro obwinia wszystkich za zablokowanie środków z KPO tylko nie siebie

Dziś rozmawiamy z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą, ekspertem ds. UE Europe Direct przy WSIiZ w Rzeszowie, szefem biura poselskiego Posła Pawła Poncyljusza na temat wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobro, które złożyła opozycja.

Dlaczego zdaniem opozycji minister Ziobro powinien odejść?

Dominik Łazarz: Minister Ziobro moim zdaniem jest najgorszym szefem resortu sprawiedliwości od początku transformacji ustrojowej w Polsce. Za jego rządów zaczęło się upartyjnianie wymiaru sprawiedliwości. Osobiście uważam, że sądownictwo w Polsce powinno być zreformowane, ale nie w taki sposób jak to robi pan Ziobro. Jego poczynania spowodowały, że dziś wiele osób obawia się, czy może liczyć na bezstronne postanowienia prokuratury, czy wyroki sądowe.

Jaka pana zdaniem zachowa się PiS, w tym przypadku? Czy odwoła ministra, który zdaniem opozycji blokuje środki z KPO?

Dominik Łazarz: PiS dzisiaj to partia obciążona wieloma aferami, ciągle na jaw wychodzą nowe, które przykrywają stare. PiS czy szerzej tzw. zjednoczona prawica doprowadził do niebywałego po 1989 roku upartyjnienia urzędów, instytucji czy mediów publicznych i częściowo prywatnych, mowa tutaj o wykupionych przez państwową spółkę gazetach i portalach Polska Press. Dodam tylko, że w niedawno obchodzonym Międzynarodowym Dniu Wolności Prasy, opublikowano kolejny ranking wolności mediów „Reportów bez granic” i niestety zajęliśmy w nim dopiero 66 pozycję. To najgorszy wynik w historii, na początku rządów PiS mieliśmy 18 pozycję (2015 r.). Mając to wszystko na uwadze, uważam, że żadnych konsekwencji nie będzie wobec ministra Ziobry. Wyrzucenie z rządu oznaczałoby problemy w tzw. zjednoczonej prawicy i być może przyspieszone wybory, na które PiS się nie zdecyduje, bo dziś notowania partii są znacznie gorsze niż poparcie w ostatnich wyborach.

Zbigniew Ziobro odnosząc się do słów Donalda Tuska o jego odwołaniu powiedział:  “Czyje środowisko w Parlamencie Europejskim uchwaliło prawo, które pozwala dzisiaj Komisji Europejskiej blokować pieniądze dla Polski, a które właśnie żąda, by blokować pieniądze dla Polski; Zbigniewa Ziobro czy Donalda Tuska?”- czy Ziobro zapomina, że to premier rządu zatwierdził zasady KPO? A może brak ataku na premiera Morawieckiego nie jest przypadkowy?

Dominik Łazarz: Pan Ziobro obwinia wszystkich za zablokowanie środków z KPO tylko nie siebie. A to on i jego środowisko jest temu tak naprawdę winne, bo instytucje Unii Europejskiej mają wątpliwości co do reform wymiaru sprawiedliwości, które on realizuje. Donald Tusk jako były przewodniczący Rady Europejskiej akurat jest tą osobą, która ma ogromne wpływy wśród europejskich elit i nie raz, z tego, co wiem, rozmawiał z przedstawicielami różnych instytucji unijnych o odblokowaniu środków dla Polski. Jednak UE chce, aby jej zasady były szanowane, te zasady i wartości, na które zgodziliśmy się, przystępując do Wspólnoty. A to zwłaszcza rządy prawa i poszanowanie zasad demokracji, do których należą m.in. niezależny wymiar sprawiedliwości, a także wolne media.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Elwira
Elwira
10 miesięcy temu

Pan Łazarz, jak zwykle dosadnie i merytorycznie!

ola
ola
10 miesięcy temu

Zgadzam się w całości z p. Łazarzem! Ziobro musi odpowiedzieć za to co robią z Polską, jak i cały PiS!

Dębicka Lewaczka, Dębickie Komentarze, Dominik Ł.
Dębicka Lewaczka, Dębickie Komentarze, Dominik Ł.
10 miesięcy temu
Odpowiedź do  ola

Dziękuję za miłe słowa I że się pani ze mną zgadza

Mateusz z Cebulandi
Mateusz z Cebulandi
10 miesięcy temu

on nima racja, ja mam tylko racje, pardon ja i starosta Piotr mamy tylko racje, Piotr zostanie burmistrzem to wtedy na pewno już będziemy mieć rację, a nawet dwie racje!

Mateusz Cebulasty
Mateusz Cebulasty
10 miesięcy temu

Łazarz PiS jest i będzie najwspanialszy !!!

Marcin
Marcin
10 miesięcy temu

Nic dodać, nic ująć. Pozwolę sobie tylko postawić kropkę nad ,,i” i dopowiedzieć, że Kaczyński woli zero od polskiej racji stanu.