sobota, 31 lipcaWiadomości które się liczą
Shadow

Dlaczego wycięto drzewa przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie?

Miasto tłumaczy to tym, że rozpoczęły się prace przy budowie hali sportowej. W związku z tą inwestycją nastąpiła wycinka drzew. Mieszkańcy Rzeszowa pytają, m.in. w mediach społecznościowych, czy była ona konieczna.

Hala sportowa powstaje przy budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie. Będzie to obiekt, w którego wnętrzu znajdą się pełnowymiarowe boiska do gry w siatkówkę, piłkę ręczną i koszykówkę, cztery sale lekcyjne, siłownia, zaplecze sanitarne. Przewidziana w projekcie widownia będzie mogła pomieścić ok. 200 widzów. Hala będzie połączona ze szkołą.

Częścią zadania będzie także zagospodarowanie terenu przy hali – powstanie m.in. zewnętrzne boisko, bieżnia ze skocznią w dal, ponad 40 nowych miejsc parkingowych i nasadzenia roślinności.

Inwestycja będzie kosztować ponad 15,2 mln zł i ma być gotowa do połowy 2023 roku. Prace przy realizacji tego zadania właśnie się rozpoczęły.

W związku z tą inwestycją nastąpiła wycinka drzew. Mieszkańcy Rzeszowa pytają, m.in. w mediach społecznościowych, czy była ona konieczna. Zezwolenie na wycinkę roślinności znajdującej się na terenie, na którym powstaje hala, zostało wydane blisko rok temu – w sierpniu 2020 roku.

Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził rozmowy z projektantem hali. Cel rozmów – ograniczenie liczby wycinanych drzew przy okazji tej inwestycji.

– Chcieliśmy, aby udało się ochronić m.in. lipy rosnące od strony ul. Towarnickiego – mówią przedstawiciele zarządu zieleni.

Niestety według projektanta zmniejszenie liczby wycinanych drzew było niemożliwe ze względu na konieczność budowy drogi przeciwpożarowej.

Czytaj też  Odszkodowania za NOP będą wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Najważniejsze informacje

Za każde jedno wycięte drzewo miasto Rzeszów posadzi pięć nowych. Nasadzenia zostaną wykonane m.in. przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przed kilkunastoma dniami, zadecydował o tym, aby w Rzeszowie sadzone były wysokie, kilkumetrowe drzewa oraz by nowe wnioski dotyczące wycinki drzew były publikowane na stronie internetowej urzędu, by każdy z mieszkańców mógł się z nimi zapoznać.

Drewno drzew z ul. Towarnickiego zostanie wykorzystane do stworzenia pierwszego w Rzeszowie naturalistycznego placu zabaw. Powstanie on przy ul. Kotuli na os. Krakowska Południe. Znajdą się w nim nietypowe urządzenia do zabawy – drewniane kłody, labirynty, kryjówki, domki wykonane z wierzby. Będzie tam też ścieżka bosych stóp zrobiona z materiałów naturalnych, np. kory drzew, szyszek, piasku, żwiru itp. To dzieci będą decydowały o tym, czy na przykład góra konarów umieszczona na tym terenie będzie piramidą, torem przeszkód czy tunelem.

maf

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Maryna
Maryna
13 dni temu

Żal drzew, ale hala reż potrzebna.

Facebook