Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

W ostatnim wywiedzie z Dagmarą- terapeutką uroginekologiczną poruszyłyśmy temat mięśni dna miednicy. Kontynuując ten temat dziś odpowiem na pytanie dlaczego warto ćwiczyć te mięśnie w ciąży.

Każda z nas będąc w ciąży czy też nie słyszy wszędzie aby ćwiczyć i wzmacniać mięśnie kegla. Wiele z Nas zastanawia się jakie ćwiczenia wykonywać aby je wzmocnić. Tak naprawdę często przez to jaki tryb życia prowadzimy nasze mięśnie potrzebują bardziej rozluźnienia niż wzmocnienia. Odpowiedź na to pytanie na czym powinnam się JA skupić uzyskacie u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Podczas ciąży natomiast i wzmocnienie i rozluźnienie jest bardzo ważne.

W pierwszych dwóch trymestrach powinnyśmy skupić się na wzmocnieniu. W trzecim trymestrze zwrócić większą uwagę na rozluźnienie aby przygotować krocze do aktywnego porodu.

Odpowiadając na pytanie tytułowe dlaczego warto ćwiczyć w ciąży mięśnie dna miednicy :

    1. Prawidłowo pracujące mięśnie dna miednicy zabezpieczają przed nietrzymaniem moczu. W ciąży nasze dno miednicy jest 4razy bardziej obciążone niż normalnie.
    2. Umiejętność świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy wspiera akcję porodową. W skrócie mówiąc łatwiej będzie Ci urodzić, jeśli będziesz potrafiła rozluźnić tkanki przez które przechodzi dziecko w II fazie porodu.
    3. Elastyczne i dobrze ukrwione dno miednicy to mniejsze ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu. Gdy nasze mięśnie są za mocno napięte łatwiej o pęknięcie dlatego tak ważna jest świadoma praca z nimi. Warto w ciąży wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego i popracować nad elastycznością tkanek, a od 34.tc rozpocząć codzienny masaż krocza.
    4. Umiejętność pracy mięśniami dna miednicy przyspiesza regenerację krocza już po porodzie.

Znając i czując swoje mięśnie dna miednicy, które wbrew pozorom nie tak łatwo nam napiąć czy rozluźnić gdy ktoś nam karze to zrobić wspieramy same siebie w aktywnym porodzie i lepszej regeneracji po, bo wiemy jak to zrobić i co powinnyśmy czuć.

W kolejnym artykule przedstawię kilka ćwiczeń na mięśnie dna miednicy.

Agnieszka

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze