Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

#CzytanieRządzi! Rzeszów w akcji

Ruszyła pierwsza w Polsce potężna kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast, wśród nich Rzeszów, i Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie sprawia, że świat jest lepszy.

#CzytanieRządzi i jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga. Jak sport. I – tak jak w odniesieniu do sportu – zbliżające się wakacje to świetny czas na czytanie.

#CzytanieRządzi i ćwiczy nasz umysł, sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie: stabilni, zdrowi, kompetentni!

Prezydenci polskich metropolii, w tym prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, występują w roli ambasadorów czytania – zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi!

Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to z jakiego środowiska pochodzi.

Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Dlatego czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój.

Czytanie od małego jest niesłychanie ważne dla potencjału naszego mózgu. Warto głośno o tym mówić : badania pokazały, że czytanie i rozmowa namnażają połączenia synaptyczne w naszym mózgu, czyli realnie rozwijają potencjał mózgu człowieka! To fundamentalne, dlatego Rzeszów włącza się w akcję #CzytanieRządzi z ogromnym przekonaniem – mówi Konrad Fijołekprezydent Rzeszowa.

Czytaj też  Chcesz pracować w IT? Weź udział w cyklu "Let's talk about IT"

 

Gdzie czytać w Rzeszowie?

Na naszych profilach w mediach społecznościowych zapytaliśmy, gdzie najlepiej czytać w Rzeszowie?

Odpowiedzi były różne, ale prym wiodły przytulne fotele i miękkie kanapy w domowym zaciszu. Może jednak uda się Was zachęcić, by zabrać książkę w plener i czytać na równie miękkiej zielonej trawie na rzeszowskich Bulwarach szczególnie, że nadchodzący wakacyjny czas sprzyja relaksowi na wolnym powietrzu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach z czytania? Poznaj badania i poczytaj, co mówią ekspercihttps://fpc.org.pl/bank-wiedzy/

Chcesz zostać promotorem czytelnictwa i rządzić w domu, szkole, bibliotece, przychodni? Chcesz dołączyć do akcji, rządzić i pokazać, co czytasz? Poznaj 5 prostych kroków, które sprawią że czytanie zagości wszędzie tam, gdzie jest potrzebne i pomoże zmieniać świat.

Więcej na stronie CzytanieRzadzi.pl

 

Info i grafiki: UM Rzeszowa

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze