Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Czy Polacy czytają – rozmowa z autorką Karolina Winiarską

Czy Polacy czytają – rozmowa z autorką Karolina Winiarską
Diament i Róża K.Winiarska
Czy Polacy czytają – rozmowa z autorką Karolina Winiarską

Jak przedstawia się stan czytelnictwa w Polsce?

Według najnowszych statystyk 38% Polaków przeczytało w 2022 roku przynajmniej jedną książkę. Tym sposobem czytelnictwo wróciło do poziomu sprzed pandemii. Uważam, że nie jest to zły wynik, choć mi oczywiście marzy się lepszy.

Która grupa czyta najwięcej?

Tu badania też dały nam ciekawe wyniki. Najwięcej czytają ludzie w przedziale wiekowym 16 – 24. Tutaj odsetek czytających wynosi aż 63% . W każdej kolejnej grupie wiekowej procent czytających spada.

Czy płeć ma znaczenie?

Płeć zawsze na znaczenie. Mężczyźni czytają mniej. Według badań nie czyta aż 64% mężczyzn, podczas gdy do nieczytania przyznaje się 48% kobiet. Tutaj nie jestem zaskoczona. Kobiety uwielbiają długie formy dużo bardziej niż mężczyźni.

A czy miejsce zamieszkania wpływa na nasze nawyki czytelnicze?

Według badań wpływa. Do nieprzeczytania żadnej książki przyznało się 65% badanych mieszkańców wsi. Znacząco lepsza pod tym względem jest sytuacja w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców - tu nie czyta 38,5 proc. badanych.

Z czego wynikają te wszystkie różnice?

Przewaga osób nieczytających nad czytającymi ma różne przyczyny. Uważam, że nie wszystko można tłumaczyć sytuacją materialną i dostępnością, choć niższe czytelnictwo na wsi może wynikać z mniejszej dostępności. Myślę, że bardzo ważnym czynnikiem jest motywacja – młodzi ludzie wręcz muszą czytać, by się rozwijać i zdobywać wykształcenie. Później czytanie zazwyczaj staje się naszą przyjemnością i sposobem spędzania wolnego czasu. A że żyjemy dzisiaj szybciej i intensywniej niż jeszcze jakiś czas temu i na takie przyjemności, jak na przykład czytanie właśnie, tego czasu i sił mamy zwyczajnie mniej.

Co może być zrobione, żeby zachęcić społeczeństwo do sięgania po książki?

Zdecydowanie warto zachęcać już najmłodsze dzieci do sięgania po książki. Oswajanie kilkuletnich maluszków z kolorowymi książeczkami z pewnością zaszczepi w nich miłość do literatury. Kolejnym krokiem jest kanon lektur – jeśli będzie on ciekawy, to młodzi ludzie nie będą się wzdrygali na słowo „lektura”. W przyszłości będą sami sięgali po ciekawe dzieła literackie. Ostatnim ważnym elementem są akcje społeczne i wydarzenia literackie. Edukacji nigdy dość. Przypominanie społeczeństwu o korzyściach płynących z czytania, jest ważne i pożądane. Czasami, w codziennej gonitwie, zwyczajnie zapominamy, że mamy tak fantastyczną rozrywkę, jak czytanie książek. W Polsce mamy bardzo wielu utalentowanych autorów, to ważne, by pomóc im dotrzeć do czytelników a czytelnikom do nich. Obie strony w takiej sytuacji korzystają!

Karolina Winiarska – matka, żona, nauczycielka, pisarka, felietonistka i działaczka społeczna. Swoimi książkami podbiła serca czytelników, udowadniając tym samym, że w życiu wszystko jest możliwe. Pisze głównie dla kobiet i o kobietach, bo wierzy w niezwykłą moc kobiecej solidarności. W swoich powieściach zabiera czytelników w egzotyczne części świata oraz pokazuje różne płaszczyzny czasowe. Nawiązuje do swojego kochanego rodzinnego miasta – Rzeszowa, który jest miejscem akcji wszystkich jej powieści.

Już jutro, 12.04.2023r., premierę będzie miała 7 powieść autorki „Diament i Róża”. Zachęcamy do lektury!

Więcej szczegółów na stronie: www.wydawnictwodiamenty.pl
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów