Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie w Rzeszowie

Wczoraj w Rzeszowie odbyło się podpisanie umowy na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Budynek ma powstać w rejonie ulicy Sucharskiego, obok Domu Pomocy Społecznej. Koszt budowy to ponad 7,3 mln złotych, z czego 3 mln złotych to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

– Konsekwentnie realizujemy politykę czynienia Rzeszowa miastem przyjaznym i sprzyjającym osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Niedawno otwieraliśmy przy ul. Litewskiej Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka, regularnie likwidujemy wskazywane przez mieszkańców bariery architektoniczne, a dzisiaj podpisujemy umowę na następne zadanie. To Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, w którym opiekę znajdą kolejne potrzebujące osoby – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Budynek COM będzie to budynek jednokondygnacyjny. W przyszłości będzie możliwość dobudowa drugiego piętra. W budynku zaprojektowany cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych i pokoje dla personelu. W dziennej części znajdzie się hol jadalny, kuchnia z zapleczem, pokoje do zajęć, toalety i szatnia. Przy budynku powstanie duży ogród sensoryczny pełniący funkcje terapeutyczną i rehabilitacyjną. Na dachu będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Rzeszowie.

– Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 mieszkańców – mówi Irena Marszałek – Czekierda.

Czytaj też  Przebudowa ulicy Matysowskiej w Rzeszowie zakończona

W Centrum osoby będą mogły skorzystać z usług pielęgnacyjnych, zdrowotnych. Korzystający będą mogli rozwijać swoje kompetencje poznawcze, społeczne, będą mogli rozwijać swoje kompetencje ruchowe. 

– Chcemy, aby kuchnia funkcjonująca w centrum przygotowywała posiłki także dla osób, które nie będą uczestniczyć w zajęciach na miejscu. Zamierzamy dostarczać je do domów osób, które same nie są w stanie samodzielnie gotować. Ideą centrum jest wsparcie, integracja i otwarcie. Także ogród sensoryczny i park sportowy mają być dla wszystkich dostępne – dodaje dyrektorka MOPS.

Foto. Grzegorz Bukała/ UM Rzeszowa 

 

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze