poniedziałek, 19 kwietniaWiadomości które się liczą

Budowa Podkarpackiego Centrum Nauki

W Jasionce, po drugiej stronie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka trwa budowa Podkarpackiego Centrum Nauki. Instytucji, która ma propagować wiedzę oraz nauki ścisłe i techniczne wśród mieszkańców tego regionu. 

Inwestycja jest zrealizowana w ramach projektu ,,Utworzenie podkarpackiego centrum nauki” prowadzonego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.  Projekt ma na celu popularyzację nauki zgodną ze specjalizacjami regionalnymi – lotnictwem, kosmonautyką, informatyką oraz jakością życia. Planowo, w centrum ma znaleźć się ponad 200 interaktywnych eksponatów poświęconych człowiekowi, przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. Zaplanowano też warsztaty i laboratoria. W centralnym miejscu ma zostać umieszczony model głowy człowieka z dostępem do umieszczonych w niej organów.

Po odejściu śniegu budowa znów ruszyła pełną parą. Powstały już fragmenty 1 piętra, a położona na parterze część strefy ekspozycyjnej nabiera ostatecznego kształtu. Kolumny przypominają nieco klimatem Wielką Salę Hipostylową w świątyni Amona. Sam budynek inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity.

Zakończenie robót budowlanych planowane jest na 2022 r. Wtedy mają rozpocząć się prace związane z przygotowaniem wystaw i laboratoriów. Centrum ma zostać otwarte dla zwiedzających pod koniec 2022 r.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze