Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Bomba XXI wieku- dezinformacja

Wybitni eksperci, praktycy, badacze, ludzie mediów, specjaliści z obszaru przeciwdziałania manipulacji spotkają się w Rzeszowie, aby zdiagnozować i wypracować narzędzia obrony przed dezinformacją, fake newsami i manipulacją w sferze komunikacji społecznej.

Czy do Brexitu doszło w wyniku manipulacji obcych wywiadów? Czy Donald Trump wygrał wybory dzięki mikrotargetowaniu w wykonaniu Cambidge Analytica? Jakie niejawne działania są prowadzone w social mediach, gdy w grę wchodzi marketing polityczny na polskim gruncie? Czym to grozi zwykłemu człowiekowi?

O tym i wielu innych zagrożeniach współczesności będzie można dowiedzieć się podczas Konferencji Media Info w Rzeszowie. 19 stycznia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Badacze, praktycy i specjaliści, a także samorządowcy z całej Polski spotkają się, aby rozmawiać, ale też wypracowywać narzędzia obronne przed niebezpiecznymi działaniami w mediach, sieci, komunikacji.

Nie każdy z nas ma świadomość na jaką skalę stosowana jest dezinformacja, manipulacja i fake news w sieci. I nie chodzi o zwykłe, nieprawdziwe czy głupie wpisy na FB, ale o zaplanowane i realizowane na wielką skalę i za ogromne pieniądze strategie komunikacyjne oparte o fałszywe informacje i dane. Chodzi o wpływy, władzę, pieniądze, rozgrywki służb wywiadowczych itp.

mówi dr Zbigniew Chmielewski z Instytutu Badań Społecznych i Mediów – organizator Konferencji.

 Zagrożenie to dotyka wbrew pozorom każdego z nas. Czy możemy się przed tym ustrzec? Jak to zrobić? Czy można karać za kłamstwo w internecie? Jak się ma do tego wolność słowa, wolność mediów? To są wyzwania, przed którymi stoi współczesne społeczeństwo. Dlatego tworzymy w Rzeszowie, pierwszy w Polsce HUB fact checkingowy.

dodaje Marek Poręba, Przewodniczący Instytutu. 

Czytaj też  Pościg strażników za kurierem przewożącym nielegalnych imigrantów

Mimo że kłamstwo, plotka, manipulowanie innymi są stare jak ludzkość, to jednak we współczesnym społeczeństwie nabrały znaczenia i siły oddziaływania, z jaką dotąd nie mieliśmy do czynienia. Globalne komunikowanie, internet i media społecznościowe spowodowały, że skutki tych starych jak świat narzędzi wpływania na innych stały się groźne na niespotykaną dotąd skalę.  Posądzanie kogoś o rzeczy, których się nie dopuścił, dawniej co najwyżej psuło reputację wśród znajomych. Obecnie w ciągu sekund może dotrzeć do niemal całego świata. Pomyślmy, co to oznacza np. podczas kampanii wyborczej. Jeśli do tego dodamy dostęp do niewiarygodnie szczegółowych danych o wszystkich, którzy korzystają
z internetu – recepta na manipulację świadomością ludzką w skali świata gotowa.

Czy zjawiska te dotyczą tylko wielkiego świata i dużej polityki? Czy dezinformacja wykorzystywana w takich globalnych procesach jak Brexit czy wybory w USA nie zawita wkrótce pod polskie strzechy? A może już tam jest… tylko jeszcze o tym nie wiemy?

O tym i innych wyzwaniach, o manipulacji i obroną przed nią będą dyskutować uczestnicy Konferencji Media Info 2023 w Rzeszowie.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze