Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Barkom/Każany Lwów zagra w polskiej PlusLidze

W nowym sezonie, który rozpocznie się 1 października, w PlusLidze zagra 16 drużyn. Nowymi będą BBTS Bielsko-Biała, najlepszy w Tauron 1. Lidze, oraz Barkom/Każany. Właściciel klubu z Lwowa twierdzi, że decyzja o dołączeniu do ligi mistrzów świata i zwycięzcy Ligi Mistrzów ma duże znaczenie dla Ukrainy.

– Każda informacja o sporcie dzisiaj przyjmuje się oczywiście ciszej niż w normalnych czasach, gdy nie było wojny, ale nie zmienia to jednak faktu, że z pewnością nasza gra w PlusLidze będzie dobra dla całego ukraińskiego sportu. Chcemy także podtrzymywać naszego ducha walki, liczymy że wojna pójdzie w dobrym kierunku. Musimy na boisku i wokół niego robić wszystko, by pomóc w tym zwycięstwie. Jak nie uda nam się już w tym sezonie być wysoko w PlusLidze to spróbujemy być w czołówce w następnych. Chcemy być orzechem włoskim, na którym łamać sobie będą zęby inne zespoły

– mówi Oleg Baran.

Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki i wiceprezes PZPS, liczy, że Barkom/Każany przyciągnie na trybuny ukraińskich kibiców, którzy uciekli przed wojną do Polski.

– Pokaże siatkówkę Ukraińcom, a także będzie symbolem współpracy pomiędzy naszymi narodami. Cieszymy się, że klub znalazł tak dobrych partnerów w naszym kraju, zagra w historycznym dla polskiej siatkówki mieście – Krakowie – dodał.

Nowy klub w PlusLidze swoje mecze będzie rozgrywał w hali Hutnika Kraków na Suchych Stawach.

– Staraniem miasta, w ostatnich latach obiekt został gruntownie zmodernizowany – od specjalistycznej podłogi, przez trybuny, wyposażenie, sale treningowe, zaplecze aż po dach i elewację – dzięki czemu spełnia wymogi organizacji rozgrywek na najwyższym szczeblu ligowym – zapewnia Krzysztof Kowal, dyrektor dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

A Andrzej Lemek, prezes Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej i wiceprezes PZPS, cieszy się, że siatkówka na najwyższym krajowym poziomie wróciła do Krakowa.

Czytaj też  Biało – czerwoni wracają na Podkarpacie!

Sebastian Świderski, prezes PZPS, podkreśla, że jest wdzięczny całemu środowisku za przychylność wobec przyjaciół z Ukrainy, którzy w sytuacji wojny z Rosją nie są w stanie prowadzić normalnej rywalizacji w swojej ojczyźnie.

– PZPS od pierwszych dni wojny w Ukrainie pomaga ukraińskiej siatkówce, i nie tylko. Obok pomocy czysto humanitarnej, wiele naszych przedsięwzięć służy utrzymaniu cyklu szkoleniowego drużyn z Ukrainy. Barkom Każany Lwów jest kolejnym przykładem naszej konsekwencji

– kończy.

Janusz Uznański, prezes Fundacji Polska Siatkówka, przypomina, że tylko w Krakowie po numer PESEL wystąpiło 650 tys. obywateli Ukrainy, w tym ponad pół miliona młodzieży. – Poprzez program „Siatkówka łączy narody” pragniemy ułatwić zarówno tym młodym ludziom, jak i ich rodzicom, a głównie matkom nawiązanie relacji z naszym społeczeństwem. Nic lepiej temu nie będzie służyć, jak sport, a szczególnie siatkówka, która wzbudza wyłącznie pozytywne emocje – podkreśla.

Barkom/Każany zacznie rozgrywki meczem z Treflem w Gdańsku. W PlusLidze będzie traktowany tak, jak polskie zespoły: na boisku będzie musiało być przynajmniej trzech siatkarzy z Ukrainy. Drużyna będzie walczyć o mistrzostwo Polski, a jeśli zajmie ostatnie miejsce – spadnie do Tauron 1. Ligi.

– Obciążenie zawodników będzie bardzo duże, bo naszymi rywalami będzie 15 bardzo mocnych zespołów. Nie będzie łatwych meczów, tak jak w ukraińskich rozgrywkach, dlatego w tym sezonie nie zgłosiliśmy się do europejskich pucharów

– tłumaczył w wywiadzie dla ukraińskich mediów Ugis Krastins, trener Barkomu/Każany i reprezentacji Ukrainy.

 

Info: Polski Związek Piłki Siatkowej

Zdjęcie: PLUSLIGA

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze