Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Bajkowy Świat z Funduszami Europejskimi – cykl integracyjnych wydarzeń, warsztatów twórczych i zajęć edukacyjnych w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zaprasza dzieci, rodziny oraz grupy z Polski i Ukrainy do udziału w przedsięwzięciu, które ma na celu integrację oraz ułatwienie dostępu do życia kulturalnego i społecznego, poznanie kultury polskiej i ukraińskiej oraz historii europejskiej animacji dla dzieci.

W ramach projektu realizowanego dzięki Funduszom Europejskim Muzeum zrealizuje różnorodne, dostępne wydarzenia kulturalne: integracyjne warsztaty artystyczne oraz zajęcia edukacyjne połączone ze zwiedzaniem bajkowej ekspozycji, z przewodnikiem oraz tłumaczem języka ukraińskiego lub przewodnikiem w języku ukraińskim, w zależności od potrzeb gości.

Uczestnicy spotkań będą zdobywać wiedzę poprzez twórczą aktywność i zabawę, z wykorzystaniem przystosowanych do potrzeb projektu pomocy, zabawek i urządzeń interaktywnych oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się na nich także bajkowi bohaterowie w postaci maskotek oraz kostiumów popularnych postaci z wieczorynek.

Ważnym aspektem projektu jest promowanie wartości, jakie niosą dobranocki: przyjaźń, miłość, uczciwość, tradycja, szacunek, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność, równość, piękno i ochrona przyrody, kultura i dobre maniery.

Do współpracy zaprosiliśmy artystów z Polski i Ukrainy, by uczestnicy poznali sztukę i tradycję obu narodów.

 

Program wydarzeń:

– „Colargol to właśnie ja” – warsztaty rękodzielnicze, na których uczestnicy stworzą kukiełkę bajkowego misia, który w tym roku obchodzi 55. urodziny. Zwieńczeniem spotkania będzie uroczyste otwarcie wystawy „Klasyka europejskiej animacji” – prezentującej najpopularniejsze postaci z polskich i zagranicznych animacji. Goście wydarzenia obejrzą także wystawę pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele” (sobota 14 maja, godz. 16.00).

– „Wianki dla Makowej Panienki” – warsztaty tworzenia unikatowych, kwietnych ozdób głowy w prezencie dla mam z okazji Dnia Matki (26.05.2022).

– „Błyskotki Panny Migotki” – warsztaty tworzenia ozdób pod kierunkiem Halyny Nowosad, artystki z Ukrainy, miłośniczki sztuki ludowej, pasjonatki rękodzieła artystycznego z okazji Dnia Dziecka (1.06.2022).

– „Dobre strony dobranocki” – 5 zajęć i warsztatów przybliżających najpopularniejsze postaci z filmów animowanych dla dzieci oraz wartości, które niosą bajki: przyjaźń, miłość, uczciwość, kultura, tradycja, szacunek, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność, równość, piękno i ochrona przyrody. Bohaterami spotkań będą: Smerfy, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Krecik, Pszczółka Maja, Koziołek Matołek, Muminki, Reksio, Trzy Misie i in. Nie zabraknie zabaw, konkursów oraz projekcji filmowych.

– „Lalki motanki” – warsztaty tworzenia tradycyjnych ukraińskich lalek z różnorodnych materiałów, tkanin, nici, sznurków i innych dodatków.

– „MIŚ – potrzebny jest dziś” – warsztaty plastyczne z konkursami oraz zabawami. Uczestnicy zajęć poznają bajkowe misie z dobranocek z różnych krajów, ich przyjaciół oraz ich niezwykłe przygody. Stworzą także ulubione misie z magicznej gliny oraz zbudują z klocków bajkową scenografię.

– „Plastelinusie” – warsztaty animacji plastelinowej na których uczestnicy ulepią bohaterów z plasteliny własnego projektu a pod okiem profesjonalisty ożywią je i stworzą autorski, krótki film animowany.

– „Jak rysunek wprawić w ruch” – warsztaty zapoznające uczestników z bohaterami bajek sprzed lat oraz kolejnymi etapami pracy przy realizacji filmu animowanego różnorodnymi technikami animacji. Wyjaśnią zainteresowanym  co to jest thaumatrop oraz zoetrop. Na zakończenie zajęć dzieci wykonają własne zabawki optyczne.

Czytaj też  "Networking is the key" - rozmowa z Małgorzatą Rycak, inicjatorką cyklu "Let's talk about IT"

– „Z zamkniętymi oczami” – zajęcia edukacyjne, zabawy i ćwiczenia sensoryczne zapoznających z bohaterami polskich i ukraińskich bajek. W warsztatach wykorzystane zostaną: Wielka Księga Bajek – sensoryczny przewodnik po świecie filmów animowanych dla dzieci, pomoce polisensoryczne oraz tyflograficzne odwzorowania eksponatów Muzeum.

– „Niezwykły świat pacynek” – warsztaty tworzenia lalek z ulubionych bajek. Inspiracją dla uczestników będą pacynki Jacka i Agatki – bohaterów pierwszej polskiej dobranocki, którzy w tym roku obchodzą 60-te urodziny.

– „Magiczna mozaika” – warsztaty tworzenia prac plastycznych w starożytnej technice EBRU. Uczestnicy stworzą niepowtarzalne kompozycje, malując na wodzie fantazyjne wzory i przenosząc je na papier. Dzieła artystów zostaną zaprezentowane w galerii Muzeum Dobranocek w mediach społecznościowych.

 „Klasyka europejskiej animacji” – wystawa planszowa opracowana
w językach: polskim, ukraińskim oraz angielskim, prezentująca najpopularniejszych bohaterów polskich i zagranicznych animacji, takich jak: Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Smerfy, Pszczółka Maja, Krecik, Miś Colargol, Troskliwe Misie, Muminki, Gumisie oraz Piaskowy Dziadek.

– Pokazy filmów animowanych:

„Kino na dobranoc” – projekcje filmów animowanych w sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek. Zostaną wyświetlone animacje sprzed lat, m. in. przygody kultowych bohaterów Bolka i Lolka oraz Reksia. Prezentowane animacje zostały zrealizowane bez ścieżki dialogowej, będą zatem dostępne dla wszystkich uczestników projekcji.

Prezentacje animacji z Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA -THE BEST OF O!PLA – na pokazie będzie można zobaczyć wybrane filmy z najnowszej edycji Festiwalu: O!PLA DO PRZEDSZKOLA, O!PLA DO SZKOŁY.

Programy ukraińskich animacji przygotowane przez Festiwal LINOLEUM w Kijowie:

–  ANIMOWANY BARSZCZ UKRAIŃSKI – pokaz dla dzieci:

LEŚNA PIOSENKA, Andrey Naumenko (2019)

OBIETNICA, Irina Harkavets (2020)

CAT’N’BAT, Sashko Danylenko  (2021)

DOŁĄCZONO MOST DO MIASTA, Kłym Kłymczuk (2021)

WE ŚNIE, Katherine Chepik (2010)

 

– ODZYSKANE – PRZYWOŁANE – program filmów animowanych dla młodzieży i widzów dorosłych:

MYSZKO + MASZKA, Hipolit Łazarczuk (1964)

UWAGA – NERWY!, Eugeniusz Syvokinj (1975)

BIAŁA ARENA, Iryna Gurwycz (1987)

OKNO, Eugeniusz Syvokinj (1987)

DZIENNIK, Serhij Kusznierow (1988)

MOZAIKA, Wołodymyr Wrublewski (1989)

MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ ZWYKŁEGO ZIEMNIAKA, Natalia Marczenkowa (1990)

KOLEKCJA, Konstantyn Baranow, (1991)

 

Termin realizacji przedsięwzięcia: 14 maja -15 czerwca 2022 r.

Miejsce: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, ul. Mickiewicza 13

Zapisydyrekcja@muzeumdobranocek.pl, tel. 535363709

 

Projekt ma na celu integrację, warunkiem uczestnictwa w wydarzeniach jest udział dzieci/rodzin/grup z Polski i Ukrainy.

Terminy i godziny poszczególnych wydarzeń uzgadniane są indywidulnie. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacja i foto: UM Rzeszowa

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze