Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama APDOMI - Zamieszkaj jak lubisz!
Reklama Drukarnia Rzeszów

Infekcje skórne jako powikłanie atopowego zapalenia

Skóra objęta AZS wymaga leczenia oraz pielęgnacji przy pomocy właściwych dermokosmetyków. Jednym z najczęstszych powikłań towarzyszących tej chorobie są niestety infekcje skórne. Z tego artykułu dowiesz się, jakie drobnoustroje często prowadzą do zakażenia oraz czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby im zapobiec.
  • 27.03.2025 09:08
  • Autor: Verdelove
Infekcje skórne jako powikłanie atopowego zapalenia

Dlaczego przy atopowym zapaleniu skóry często dochodzi do infekcji?

Jak zadbać o skórę z atopowym zapaleniem - przykłady

Skóra atopowa ma osłabioną barierę ochronną, przez co nie radzi sobie z drobnoustrojami. Nawet niewielka infekcja może się szybko rozwinąć i nie ustąpić samoistnie. Osoby z AZS są bardziej podatne na zakażenia:

  • wirusowe,
  • bakteryjne,
  • grzybicze.

Przyczyną jest uszkodzenie warstwy rogowej naskórka oraz zasadowy odczyn skóry. Niedobór lipidów powoduje szybszą utratę wilgoci, co dodatkowo osłabia odporność skóry. Swędzenie i drapanie prowadzą do nadżerek, ułatwiając rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

Stosowanie glikokortykosteroidów pomaga w leczeniu stanów zapalnych, ale ich długotrwałe użycie, zwłaszcza na twarzy, może zwiększać ryzyko infekcji. Dlatego kluczowa jest profilaktyka, aby uniknąć długiego leczenia.

Atopicin od Verdelove na wzmocnienie ciała atopowego

Odzyskaj komfort dzięki zastosowaniu Atopicin od Verdelove. Ten specjalistyczny zestaw dermokosmetyków do pielęgnacji skóry objętej AZS ma skrupulatnie opracowane składy, oparte o efektywnie działające substancje pochodzenia naturalnego. Każdy z tych kosmetyków działa silnie regeneracyjnie, przeciwświądowo i wzmacniająco na skórę. Produkty holistycznie odpowiadają na potrzeby AZS – odbudowują barierę ochronną naskórka, zmniejszają swędzenie oraz nawilżają.

Balsam Atopicin do skóry atopowej

Wypróbuj balsam do mycia ciała Atopicin od Verdelove i przekonaj się sam o jego kojącym działaniu. Balsam zawiera kwas mlekowy, pantenol, mocznik, witaminę E oraz masło shea, które nawilżają, natłuszczają skórę, łagodząc przy tym swędzenie. Co ważne preparat szybko wycisza stany zapalne i wspomaga proces naprawczy. Produkty Atopicin Verdelove dostają pozytywne opinie od ich użytkowników, wpisz Atopicin w Google i przekonaj się sam. Dowiedz się więcej o kosmetykach Atopicin Verdelove https://atopicin.pl/. Pełną ofertę Verdelove znajdziesz tutaj: https://verdelove.pl/

Jak zapobiegać zakażeniom przy atopowym zapaleniu skóry?

Okazuje się, że infekcje skórne stanowią nieodłączny element AZS. Ciężko jest je wyeliminować, ale warto o to walczyć, odpowiednio postępując. Niezależnie od tego, czy choroba jest w aktywnej fazie, czy akurat przeszła w stan remisji, należy stosować wysokiej jakości dermokosmetyki emoliencyjne, które pozwolą zatrzymać wodę w skórze, uzupełnić lipidy oraz wzmocnić barierę ochronną naskórka.

Atopowcy powinni trzymać się z daleka od osób, które mają widoczny objaw infekcji, jak np. grzybica czy opryszka wargowa. Ponadto należy zwracać większą uwagę na higienę osobistą. Nierozsądne będzie dzielenie się ręcznikiem, przedmiotem higieny osobistej, posiłkiem, sztućcami czy napojem. Mogą tam być zarazki, skłonne do zaatakowania słabej skóry chorego.

Przy AZS warto nosić przewiewną bawełnianą odzież, natomiast unikać należy tej obcisłej i nieprzepuszczającej powietrza, a dodatkowo także wełnianej. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernej pracy gruczołów łojowych oraz nasilenia podrażnień skóry. Każdy nowy element garderoby powinien zostać też wyprany przed założeniem, pozwoli to pozbyć się szkodliwych chemicznych substancji – dodawanych podczas produkcji odzieży. Korzystaj ze sprawdzonych środków (delikatnych dla skóry atopowej) do prania oraz płukania, pamiętaj by na końcu kilkukrotnie i dokładnie wypłukać ubrania. Można również skorzystać z odzieży, szytych specjalnie dla atopików, do nakładania bezpośrednio na skórę, np. z przeciwdrobnoustrojowego jedwabiu, by ograniczyć możliwość infekcji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy AZS?

Nie zaleca się rezygnacji z wysiłku, trzeba często się jednak myć, szczególnie zaraz po nim, bo pot może powodować zaostrzanie zmian. Ponadto należy też ograniczać kąpiele w chlorowanej wodzie i uważać na promienie słoneczne, w tym celu najlepiej cały rok stosować ochronne filtry.

Powinno się pamiętać na co dzień również o profilaktyce, w tym celu, nawet w okresie remisji koniecznie trzeba mieć na uwadze systematyczne eliminowanie czynników, nasilających objawy choroby. Warto zwrócić uwagę na dietę, którą można skonsultować z dermatologiem, alergologiem lub dietetykiem.

Podsumowanie

Przez uszkodzenie integralności warstwy rogowej naskórka, jak również zasadowy odczyn powierzchni, aktywność przeciwdroboustrojowa przy AZS jest znacznie słabsza. Ze względu na to atopicy często borykają się z infekcjami bakteryjnymi, grzybicznymi czy wirusowymi. Konieczne okazuje się nie tylko powtarzanie terapii leczniczych, ale też unikanie potencjalnie zagrażających czynników, właściwa higiena osobista i pielęgnacja przy pomocy dedykowanych kosmetyków, również w okresie remisji. W tym celu można wybrać profesjonalny zestaw Atopicin od Verdelove.

Materiał partnera


Reklama Drukarnia Rzeszów