Od listopada ubiegłego roku, 36 studentów podkarpackich uczelni pracowało nad stworzeniem projektów przedstawiających koncepcję wybranego obiektu oraz jego prototypu lub makiety w pomniejszonej skali.
- Wykorzystując zasoby Podkarpackiego Centrum Innowacji, młodzi ludzie z naszego regionu zaprojektowali dostępne, nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie wspólne, które mogą w przyszłości powstać w Rzeszowie. To budujące, że przyszli architekci z Podkarpacia chcą tworzyć miejsca sprzyjające integracji społecznej, a my możemy im to umożliwić – mówi Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.
7 marca, w przestrzeniach PCI ProtoLab odbyło się oficjalne zakończenie i wyłonienie najlepszych prac konkursowych. Komisja konkursowa oceniła m.in. kreatywność, dostępność i trafność projektu, a także potencjał rewitalizacji miejsca publicznego.

Spośród wszystkich zgłoszonych projektów, dwa zyskały największe uznanie komisji i zostały wyróżnione. Jest to projekt BeeSpot, autorstwa Klaudii Wiekierak i Klaudii Lewko oraz projekt Kreatospace autorstwa Angeliki Konieczny i Norberta Lisa.
- Dzięki takim inicjatywom jak ta, studenci spotykają się z realnymi potrzebami zmian w przestrzeni miasta, mają szansę wyklarować i przedstawić swoje pomysły na aranżację terenów zielonych oraz zaproponować projekty dla poprawy i nawiązania relacji społecznych w mieście widziane z ich perspektywy jako młodych ludzi – podkreśla dr inż. arch. Joanna Figurska-Dudek.
Autorzy najlepszych projektów wyjadą na kwietniowe targi Salone del Mobile w Mediolanie i otrzymają nagrody ufundowane przez partnera konkursu – firmę Bemares.
W trakcie trwania konkursu, uczestnicy wzięli udział w wielu szkoleniach i spotkaniach, dzięki którym zyskali wiedzę potrzebną do wypracowania prac konkursowych.

- Już sam udział w konkursie pomógł mi mocniej uwierzyć w siebie i poczuć, że moje możliwości są większe niż mi się wydawało. Warto brać udział w takich inicjatywach, aby rozwijać się, doświadczać nowych rzeczy i poznawać ludzi. To świetna przygoda i wspomnienia na całe życie – mówi Klaudia Bunda, uczestniczka konkursu.
W konkursie wzięli udział studenci z Politechniki Rzeszowskiej oraz po jednym studencie z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Komentarze