Funkcjonariusze SCS podczas kontroli autokaru na przejściu granicznym w Medyce, w jednym z bagaży podręcznych natrafili na torebkę ze skóry węża. Jak ustalono, torebka została wykonana ze skóry węża chronionego na mocy Konwencji waszyngtońskiej - CITES, należącego do rodziny pytonów. Przewożąca przedmiot obywatelka Ukrainy nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przywóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.
Kolejną torebkę, tym razem ze skóry krokodyla amerykańskiego, znaleźli także funkcjonariuszy SCS z Oddziału Celnego w Medyce. Przewożący ją samochodem osobowym mężczyzna, podobnie jak obywatelka Ukrainy, nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przywóz przez granicę okazów CITES.
W związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze SCS zatrzymali torebki do dalszego postępowania.
To nie pierwsze w tym roku próby przywozu bez zezwolenia przedmiotów chronionych na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencji waszyngtońskiej - CITES) wykryte przez funkcjonariuszy SCS z podkarpackiej KAS. Już na początku stycznia kierowca busa przewoził torebkę wykonaną ze skór warana i pytona, nie posiadając stosownego zezwolenia.

(1).jpg)
Konwencja waszyngtońska CITES
Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich produktów reguluje Konwencja waszyngtońska CITES. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi, takimi jak np. odzież, galanteria, przedmioty pamiątkowe czy suplementy medyczne.
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z UE okazów CITES jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.
Komentarze