Prawie dwa tysiące miłośników sztuki wybitnego artysty piątkowy wieczór spędziło podziwiając koncert muzyki symfonicznej, połączony z multimedialnym pokazem dzieł Zdzisława Beksińskiego. Integralną częścią wydarzenia była wystawa obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, które sprawuje pieczę na dziedzictwem artysty. Wśród gości spektakularnego wydarzenia była członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak, oraz przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącą Renatą Knap.
Gośćmi koncertu byli także radni województwa podkarpackiego: Monika Brewczak, Ewa Draus, Renata Butryn, Jolanta Kaźmierczak, Stefan Bieszczad, Krzysztof Kłak, Adam Śnieżek i Paweł Pazdan oraz Krystyna Wróblewska dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego, a patronat honorowy nad nim objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Wszystko odbyło się w przestrzeni Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego - Zen.Com Expo.
21 lutego mija 20 lat od tragicznej śmierci artysty. Aby oddać część wybitnemu twórcy, który przez lata związany był z Podkarpaciem i który ogromną część swej spuścizny zostawił dla mieszkańców regionu, Muzeum Historyczne w Sanoku, Fundacja Beksiński oraz samorząd województwa podkarpackiego zdecydowały o współorganizacji wydarzenia, które odda hołd artyście, przypominając o jego podkarpackich korzeniach.
Dwadzieścia lat temu świat sztuki stracił jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców współczesnych - Zdzisława Beksińskiego. Jego hipnotyzująca i niezwykła twórczość nadal fascynuje miłośników sztuki na całym świecie. Dziś spotykamy się na wyjątkowym wydarzeniu, w rocznicę tragicznej śmierci artysty, by dać wyraz czci i podziwu dla geniuszu i dokonań wybitnego artysty. To wydarzenie powala nam w licznym gronie fanów twórcy uczcić pamięć artysty, któremu polska i światowa sztuka, a także nasz region zawdzięcza tak wiele. To wydarzenie to nie tylko koncert, ale wyraz wdzięczności i szacunku dla twórczości mistrza. Sam artystka wieloletnie podkreślał, jak ważna w jego twórczości jest muzyka, jak wielką cześć w jego życiu zajmuje i jak silną jest inspiracją. Artystą nie bał się nowych technologii, interesował się multimediami, podkreślał że nie interesuje go przeszłość, ale eksplorowanie przyszłości i nowych możliwości. To wydarzenie łączy więc w dobie obie dziedziny, które zdominowały jego twórczość - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego otwierając wydarzenie.
Województwo podkarpackie, a więc miejsce z którym związana była jego rodzina, gdzie wzrastał i dojrzewał jako twórca jest prawdziwym domem dla artystycznego dziedzictwa Zdzisława Beksińskiego. Decyzja artysty o tym, aby to sanockie muzeum było spadkobiercą jego dzieł pozwoliła na to, aby móc rozpowszechniać i promować to dziedzictwo na całym świecie. Stała galeria jego prac na sanockim zamku cieszy się co roku niegasnącym, wielotysięcznym zainteresowaniem pasjonatów sztuki i turystów z różnych krajów świata. Jestem dumna, że jako Samorząd Województwa Podkarpackiego wspieramy Muzeum Historyczne w Sanoku, by mogło jeszcze szerzej ukazywać światu twórczość Zdzisława Beksińskiego – mówiła członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska–Jedynak.
„Świat Mistrza Beksińskiego” to inspirowany twórczością i postacią Zdzisława Beksińskiego koncert symfoniczny, którego sferę wizualną determinuje multimedialny pokaz dzieł mistrza.
W programie znalazły się dwa dzieła muzyczne. Pierwszą część koncertu wypełnił składający się z sześciu części utwór Szymona Sutora „Sine Titulo”. Dzieło zostało skomponowane specjalnie dla Fundacji Beksiński i zadedykowane właśnie Zdzisławowi Beksińskiemu.nDrugą część koncertu wypełniło „Requiem” Alfreda Schnittke, jednego z najbardziej cenionych przez Zdzisława Beksińskiego muzyków i kompozytorów. Orkiestrą dyrygował Szymon Sutor, kompozytor aranżer i dyrygent, który na swoim koncie ma już nagrodę „Fryderyka”. Uzupełnieniem warstwy muzycznej koncertu był multimedialny pokaz dzieł mistrza. Wyboru konkretnych prac, połączonych z poszczególnymi częściami wydarzenia dokonali: Wiesław Banach, przyjaciel artysty – wybitny znawca twórczości Zdzisława Beksińskiego, historyk sztuki, autor licznych artykułów i wystaw, wieloletni Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach.
„Świat Mistrza Beksińskiego” to jedno z wielu wydarzeń, które w 2025 roku ma uczcić artystę, w 20 rocznicę jego śmierci. Samorząd Województwa Podkarpackiego chce także wesprzeć inne projekty kulturalne upamiętniające wybitnego twórcę, przeznaczyło na to środki w ramach otwartego konkursu ofert „Mecenat kulturalny”.















Komentarze