O ile wydanie kwartalnika z 2015 r. było próbą podsumowania działań rewitalizacyjnych rzeszowskiego Starego Miasta przypadających na drugą połowę XX w. oraz inicjatyw konserwatorskich zrealizowanych w pierwszej dekadzie obecnego stulecia, edycja bieżącego numeru (4/2024) koncentruje się na działaniach i wydarzeniach z ostatnich lat. Były takimi niewątpliwie badania archeologiczne prowadzone w związku z modernizacją śródmiejskich deptaków. Ich efekty, poszerzające wiedzę o Rzeszowie zarówno z okresu przedlokacyjnego, jak i czasów późniejszych, przybliża tekst dr. Pawła Kocańdy i Dariusza Bobaka.
Tematem wiodącym numeru jest wątek związany z rodziną Lubomirskich oraz jej wpływem na obraz miasta – zarówno w wymiarze urbanistyczno-architektonicznym, jak i na polu sztuk pięknych. O dziedzictwie Lubomirskich, dla których Rzeszów był miastem rezydencjonalnym, traktuje przekrojowo tekst dr Dagny Nestorow.
Interesującymi pozycjami w najnowszym numerze „Renowacji i Zabytków” są także teksty Karoliny Chomiczewskiej na temat historyczno-architektonicznego przesłania wpisanego w obecną bryłę rzeszowskiego ratusza oraz dokonań znanego architekta, Tadeusza Tekielskiego. Jedno z nich, okazała kamienica posadowiona u zbiegu ulic 3 Maja i Zamkowej, odzyskało niedawno dzięki pracom remontowo-konserwatorskim dawny blask, co zostało dostrzeżone i wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany”.
W bieżącym wydaniu kwartalnika postanowiono także zwrócić uwagę na dzieła twórców, którzy – mimo ogólnopolskiej, a nawet światowej rozpoznawalności – w Rzeszowie pozostają słabo identyfikowani. Jednym z nich jest Zbigniew Brodowski (1927-2017), warszawski artysta, który wykonał wysokiej klasy mozaiki na budynku Filharmonii Podkarpackiej oraz Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie (pisze o tym Małgorzata Szelachowska). Drugim – architekt Witold Cęckiewicz (1924-2023), projektant m.in. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, w którego koncepcji autor nawiązał do swoich dwóch wcześniejszych, rzeszowskich realizacji: Katedry i Kościoła MB Saletyńskiej, o czym przypomina w swoim artykule dr Jakub Turbasa.
Uwadze czytelnika warto polecić też teksty: Edyty Dawidziak poświęcony trafice, czyli historycznemu kioskowi rodem z Wiednia z początku XX w. (planowana jest jego konserwacja i translokacja), Pawła Batorego, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, który ze znawstwem opisuje zbiory kierowanej przez siebie placówki, oraz Janusza Sepioła, byłego Architekta Miasta Rzeszowa, przybliżającego założenia i rezultaty konkursu architektonicznego na uzupełnienie południowej pierzei rzeszowskiego Rynku, czyli na tzw. Aulę Miejską.
Swoistą wisienką na smakowitym torcie bogato ilustrowanych tekstów najnowszej edycji „Renowacji i Zabytków” jest artykuł Jakuba Pawłowskiego poświęcony inicjatywie, jaką są spacery organizowane pod hasłem „Oko na Miasto”. W ich ramach pomysłodawcy, wśród nich autor materiału, realizują misję upowszechniania lokalnego dziedzictwa prowadząc zainteresowanych śladami ważnych dla miasta postaci i wydarzeń.
Należy podkreślić, że nad przygotowaniem omawianego numeru kwartalnika czuwało ze strony miasta Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, a za całokształt wydania i jego koordynację merytoryczną odpowiadała Miejska Konserwator Zabytków, Edyta Dawidziak.

Komentarze