W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Zorganizowana zostanie m.in. zbiórka darów dla Ukraińców, głównie z naszych miast partnerskich – Lwowa, Iwano-Frankiwska, Truskawca i Łucka.
Prezydent Konrad Fijołek wczoraj o godz. 10 rano uczestniczył w telekonferencji, w której na zaproszenie mera Lwowa wzięli udział przedstawiciele wszystkich jego miast partnerskich w Polsce. Władze Lwowa poinformowały, że na razie nie doszło tam do żadnych ataków na ludność cywilną. Atakowane są jednak obiekty wojskowe, sytuacja jest napięta, do miasta ściągają Ukraińcy ze wschodniej części kraju.
- Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim o środki higieniczne, materace, generatory prądu. Wraz z pozostałymi miastami udzielimy jej w maksymalnym zakresie. Zorganizujemy ją jako miasto, planujemy także zbiórkę niezbędnych materiałów wśród mieszkańców – mówi prezydent Rzeszowa.
W listach przesłanych do Rzeszowa z miast partnerskich – Lwowa i Iwano-Frankiwska, Ukraińcy apelują przede wszystkim o materace, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, wodę, żywność, baterie, latarki, świece, środki medyczne i opatrunkowe, generatory prądu i odzież.
Infolinia uruchomiona
Od piątku Urząd Miasta Rzeszowa uruchomi infolinię, skierowaną do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy. W godzinach 8-20, także w weekend pod numerem telefonu 17 788 99 00 będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w Polsce, a także gdzie i jak poszukiwać pomocy. Przy telefonach będą dyżurować konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Miasto przygotowuje także punkty pomocy dla Ukraińców, którzy do Rzeszowa przyjadą koleją lub transportem zbiorowym. Zostanie on zorganizowany w rejonie dworca PKP.
- W kwestii pomocy dla Ukraińców przyjeżdzających do Polski Podkarpacie jest przewidziane jako region o charakterze recepcyjnym. W rejonie przejść granicznych w naszym regionie są organizowane cztery punkty, których zadaniem będzie udzielenie niezbędnej pomocy i skierowanie ludzi dalej, do innych województw, które z kolei zapewnią im nocleg i schronienie – mówi Konrad Fijołek.
Z szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w Rzeszowie mieszka około 4 tysiące Ukraińców.
Komentarze