Dywan do przedpokoju, który zapewni bezpieczeństwo
Przedpokój to specyficzne miejsce w każdym domu i mieszkaniu. Z jednej strony pełni funkcję czysto praktyczną, to w nim znajdują się wieszaki na okrycia wierzchnie, szafki na obuwie, czy stojak na parasol. Na co dzień przedpokój służy do rozbierania się i ubierania w cieplejszą odzież, to w nim ściąga się ubrudzone, często mokre buty. Jednocześnie jest to też pomieszczenie, w którym wita się gości, a więc powinno robić dobre pierwsze wrażenie.
Biorąc to wszystko pod uwagę, dywan do przedpokoju powinien być zarówno praktyczny, jak i atrakcyjny wizualnie. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Ze względu na charakter przedpokoju, do którego ludzie wchodzą prosto z dworu, często jest w nim mokro. Aby zatem ochronić podłogę przed niszczącym wpływem wody, piasku, błota, czy soli drogowej zimą, należy wybrać dywan na gumie. Alternatywę może stanowić mata antypoślizgowa, którą wystarczy pod niego włożyć. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo, gdyż zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku.
Praktyczne kwestie związane z dywanem do przedpokoju
Podczas wyboru dywanu do przedpokoju szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego jest on wykonany. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku tkaniny syntetyczne, choć warto także rozważyć wełnę.
Chodniki i dywany wykonane z włókien takich jak poliester, polipropylen czy nylon, mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardziej odporne na plamy, co ułatwia ich czyszczenie. Ma to duże znaczenie w miejscu takim jak przedpokój. Ponadto dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji, tkaniny syntetyczne cechują się również większą trwałością i odpornością na blaknięcie pod wpływem światła słonecznego. Są też bardziej przystępne cenowo niż kobierce naturalne.
Z drugiej strony modele wełniane są bardziej ekologiczne, co może mieć znaczenie dla wielu osób. Poza tym są one dość odporne na zużycie, a sama wełna jest miękka, co dodaje komfortu, a także ma właściwości antyalergiczne i trudnopalne. Doskonale zatrzymuje ciepło, tłumi hałas i jest łatwa w pielęgnacji. Co ciekawe jej włókna mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza. Minusem jest bez wątpienia wysoka cena oraz obostrzenia dotyczące pielęgnacji wełny, która jest dość wymagająca pod tym względem.
Kolejna kwestia, o której warto pamiętać to grubość dywanu. Tego rodzaju tekstylia do przedpokoju nie powinny posiadać długiego włosia ani też być zbyt grube. Jest tak przede wszystkim ze względów higienicznych, gdyż puszyste włosie znacznie trudniej wyczyścić. Piasek i brud mogą wniknąć głęboko w gęste runo i trudno będzie je usunąć. Poza tym gruby dywan może przeszkadzać w otwieraniu drzwi.
Jaki kształt i rozmiar dywanu do przedpokoju?
Większość tego typu pomieszczeń w domach i mieszkania ma kształt prostokątny, a z racji tego, że wybór kształtu i rozmiaru dywanu do przedpokoju zależy od jego wymiarów oraz układu, najczęściej wybierane są tzw. chodniki. Są to prostokątne dywany, najczęściej o szerokości od 60 do 80 cm, które mają fabryczne wykończenie z dwóch stron i można je kupować na metry. Bardzo często chodniki posiadają podgumowanie, dzięki czemu nie przesuwają się.
Jeśli przedpokój jest szerszy, świetnie sprawdzi się owalny lub okrągły dywan, który sprawi, że to miejsce będzie sprawiało bardziej przytulne wrażenie. Trzeba przy tym pamiętać, że ten element wyposażenia nie powinien zajmować całej powierzchni podłogi, gdyż wygląda to nieestetycznie.
Chodnik w przedpokoju – jaki wzór i kolor wybrać?
Podobnie jak przy urządzaniu innych pomieszczeń, tak i w przypadku przedpokoju należy kierować się tym, w jakim stylu urządzone jest wnętrze. Nie można zapominać jednak o kwestiach praktycznych. Przedpokój to często miejsce narażone na zabrudzenia, więc warto postawić na wzory maskujące plamy, takie jak geometryczne kształty, kraty czy drobne motywy. Wzory te nie tylko dodają charakteru, ale także dobrze kamuflują ślady codziennego użytkowania.
Co do koloru, ciemniejsze odcienie, jak szary, grafitowy, brązowy czy granatowy, sprawdzą się lepiej w miejscach o dużym ruchu, gdyż brud jest na nich mniej widoczny. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń i mogą się sprawdzić zwłaszcza w ciasnych i ciemnych przedpokojach, jednak wymagają regularnego czyszczenia, co może być uciążliwe. Chodniki w neutralnych barwach – beżach czy szarościach lepiej sprawdzą się w innych częściach domu, w których natężeniu ruchu jest mniejsze i nie chodzi się po nich w butach.
Komentarze