Politechnika Rzeszowska dziś po raz 74. rozpoczęła nowy rok akademicki.
– Nasza uczelnia wyrosła z tradycji inżynieryjnej. Dziś nie tylko kształci, lecz także inspiruje, tworzy i odpowiada na potrzeby współczesnego świata – podkreślał prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Uroczyście inaugurujemy na Politechnice Rzeszowskiej nowy rok akademicki. Dzień ten jest ważny dla 11 tys. studentek i studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz 101 doktorantek i doktorantów, którzy w murach tej uczelni z sukcesami budują swoją przyszłość. Szczególnie ważny jest jednak dla 2 tys. studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów pierwszego roku, co jest wartością o ok. 15% wyższą w porównaniu z poprzednim rokiem.
Rektor Politechniki Rzeszowskiej mówił, że inauguracja nowego roku akademickiego to nie tylko symboliczne rozpoczęcie kolejnego etapu pracy, ale także moment refleksji nad misją, którą wspólnie realizują.
– W świecie, który nieustannie się zmienia, w którym technologie rozwijają się w niespotykanym dotąd tempie, to na nas – przedstawicielach środowiska akademickiego spoczywa odpowiedzialność za to, by kształtować przyszłość. Za bezpieczeństwo w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa.
Akcentował, że kluczowym zagadnieniem są technologie wojskowe i bezpieczeństwo narodowe.
– Przebieg wojny w Ukrainie wskazuje, że Polska musi być niezależna od zewnętrznych dostaw – zaznaczył prof. Piotr Koszelnik. – Choćbyśmy produkowali w kraju 99% elementów technologii, a kupowali na zewnątrz tylko jej 1%, to zawsze będziemy uzależnieni od łańcuchów dostaw, a czasem też od woli politycznej. W konsekwencji zostaniemy z prawie gotowym produktem, a jak wiadomo „prawie” czyni wielką różnicę. Politechnika Rzeszowska angażuje się zatem we współpracę z innymi uczelniami i w kooperację z przemysłem obronnym, uczestnicząc w różnych inicjatywach, których rezultatem może być zapewnienie 100% dostaw komponentów ze źródeł krajowych. Nie zapominamy o lotnictwie, z którym nasza uczelnia jest najmocniej kojarzona. Kształcimy i prowadzimy intensywne badania w tym obszarze, ale też odważnie patrzymy w kierunku kosmosu.
Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki przyznała, że otwarcie Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej jest kolejnym dowodem na to, że uczelnia patrzy w przyszłość i przyczyni się do jeszcze lepszego kształcenia kadr dla sektora kosmicznego.
– Zatem siła naszego województwa tkwi w ludziach wykształconych, kreatywnych, ambitnych i otwartych na nowe zadania – mówiła. – Cieszy mnie fakt, że blisko 70 procent absolwentów politechniki pozostaje w województwie podkarpackim, a niemal co piąty zajmuje stanowiska kierownicze już w przeciągu pierwszych 12 miesięcy od ukończenia studiów. Uczelnia może być dumna z tego, że prawie każdy absolwent natychmiast znajduje zatrudnienie, w dodatku w swoim zawodzie.
Rektor Politechniki Rzeszowskiej akcentował, że misją uczelni jest odpowiedzialność za przyszłość.
– Politechnika Rzeszowska od początku swojego istnienia stara się odpowiadać na potrzeby rynku pracy i otoczenia gospodarczego – mówił. – Współpraca z przemysłem, zwłaszcza w sektorze nowoczesnych technologii, jest jednym z filarów naszej działalności. Jednak dzisiaj stajemy przed wyzwaniami, które wykraczają poza granice jednego kraju czy regionu. Kryzys klimatyczny, zmieniające się realia geopolityczne, rozwój sztucznej inteligencji – to tylko niektóre z globalnych kwestii, które wymagają nowoczesnego podejścia do edukacji i badań. Wierzę, że Politechnika Rzeszowska może być jednym z liderów tych zmian. Nasze laboratoria, centra badawcze i innowacyjne projekty mogą nie tylko rozwiązywać lokalne problemy, ale również mogą się przyczyniać do globalnych postępów. Aby to osiągnąć, musimy zacieśniać współpracę z uczelniami na całym świecie, rozwijać programy wymiany oraz kontynuować wspieranie studentów i pracowników w zdobywaniu doświadczeń międzynarodowych.
Komentarze