Rok akademicki 2024/2025 rozpocznie w sumie ponad 17 tys. studentów, którzy będą się kształcić na 69 kierunkach, w tym ponad 6 tys. studentów pierwszego roku.
Po uroczystej immatrykulacji zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe – Złoty Krzyż Zasługi, Medal za Długoletnią Służbę oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, będące wyrazem uznania za zaangażowanie i pracę dla osób zawodowo związanych z Uniwersytetem. Wręczono również Medal Wielki Uniwersytetu Rzeszowskiego – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez uczelnię dla osób, które przyczyniły się do jej rozwoju. Otrzymał go prof. dr. hab. n. med. Berthold Koletzko – profesor pediatrii na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Pracownikom naukowym i administracyjnym oraz studentom najserdeczniejsze życzenia powodzenia i sukcesów w nowym roku akademickim złożyła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Podkreśliła, że Uniwersytet Rzeszowski to dziś nie tylko ośrodek akademicki, ale także ważny partner w realizacji różnego rodzaju projektów innowacyjnych.
– Inwestowanie w edukację, a zwłaszcza w perspektywiczne kierunki studiów, daje nam pewność, że młodzi ludzie, którzy je wybrali, będą niezwykle wartościowi na rynku pracy. Wśród aż 69 kierunków studiów, które przyciągają do Rzeszowa studentów z całego województwa, ale też z Polski i zagranicy, warto wskazać chociażby medycynę, psychologię, czy fizjoterapię. Po pierwsze, jako studia cieszące się największą popularnością wśród aplikujących. Po drugie, właśnie wśród tych obszarów są też te kluczowe dla rozwoju naszego regionu. Szczególnie medycyna, która – dzięki stale rozbudowywanemu Kolegium Nauk Medycznych – już stanowi istotny element systemu opieki zdrowotnej na Podkarpaciu – mówiła.
Podkreśliła również, że jednym z priorytetów w działalności uniwersytetu jest wysoki poziom badań naukowych, z wykorzystaniem najnowocześniejszych laboratoriów i aparatury. Służy to zdobywaniu doświadczenia, z korzyścią dla różnych dziedzin społeczno-gospodarczych oraz kulturalnych.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr. hab. Arkadiusz Marciniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu („Archeologia – wielki projekt europejskiego modernizmu i jej obecna kondycja”).
Fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów.
Komentarze