Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła gotowe na nowy sezon grzewczy!

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE jest już przygotowana do nowego sezonu grzewczego. Obecnie we wszystkich miastach, w których PGE Energia Ciepła jest obecna jako producent i dostawca ciepła, dobiegają końca kampanie remontowe, modernizacje oraz przeglądy infrastruktury wytwórczej i ciepłowniczej.
Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła gotowe na nowy sezon grzewczy!

Źródło: PGE

Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła produkują, m.in. w kogeneracji, ciepło i energię elektryczną dla 2 milionów odbiorców. Od kilku miesięcy w elektrociepłowniach i na sieciach ciepłowniczych trwają intensywne prace przed najważniejszym okresem dla ciepłownictwa – sezonem jesienno-zimowym.

- Ciepło jest  podstawową potrzebą każdego z nas, dlatego okres jesienno –zimowy jest dla nas szczególnie ważny. Corocznie przygotowujemy nasze instalacje, urządzenia wytwórcze i sieci ciepłownicze do pracy w sezonie grzewczym. W ramach transformacji naszych aktywów ciepłowniczych, prowadzimy obecnie 10 inwestycji w naszych elektrociepłowniach, związanych z odejściem od wytwarzania ciepła z węgla, w tym zakończenie budowy i przekazanie do eksploatacji elektrociepłowni Czechnica-2 w Siechnicach. Niezależnie od realizowanych nowych inwestycji, każdego lata dbamy o pracujące już urządzania, aby nadchodząca jesień i zima była dla mieszkańców 17 miast i gmin, dla których produkujemy ciepło, bezpieczna pod względem dostaw ciepła -  mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

W nadchodzącym sezonie grzewczym niektóre z urządzeń produkcyjnych będą pracowały po raz pierwszy, jak na przykład oddany w sierpniu do użytku nowoczesny blok gazowy w Kielcach. To już kolejny etap dekarbonizacji źródeł wytwórczych w stolicy woj. świętokrzyskiego. Do 2029 roku nastąpi wyłączenie z eksploatacji źródła węglowego i kielecka elektrociepłownia stanie się niskoemisyjna. Zanim to nastąpi, pracujące obecnie urządzenia wytwórcze muszą być sprawne, stąd w kieleckiej elektrocieplni prowadzono letnią kampanie remontową, obejmująca istniejące kotły oraz na instalacje pomocnicze. 

Podobnie jest w Bydgoszczy, która jest na ostatnim etapie budowy największej w Polsce gazowej silnikowej instalacji kogeneracyjnej i źródła ciepłowniczego rezerwowo-szczytowego. Od ubiegłego sezonu dla bydgoszczan pracuje również niskoemisyjna kotłownia o mocy 40 MWt.

Bardzo ważnym elementem letniej kampanii remontowej w elektrociepłowniach w Krakowie, Gdańsku i Gdyni były przeglądy i remonty instalacji IMOS.W Gdańsku prowadzono także prace remontowe kotłów szczytowych, a w Gdyni i Krakowie - bloków wytwórczych. Pracom remontowym poddane zostały także urządzenia pozablokowe. W Gdańsku od trzech lat na potrzeby mieszkańców pracują również kotły elektrodowe, pierwsze takie w Polsce. 

Również w elektrociepłowni we Wrocławiu trwają ostatnie prace związane z remontem planowym bloku ciepłowniczego. W EC Czechnica, zanim zostanie oddana do eksploatacji nowa elektrociepłownia, również trwały remonty urządzeń produkcyjnych.

W Lublinie już pod koniec kwietnia rozpoczął się postój remontowy bloku gazowo-parowego, który zakończy się w drugiej połowie października. Zabezpieczenie dostaw ciepła w okresie postoju bloku zapewnia kotłownia rezerwowo – szczytowa o łącznej mocy 182 MWt. Natomiast w elektrociepłowni rzeszowskiej przeprowadzono remont kapitalny turbiny gazowej, a w zgierskiej -przeglądy okresowe dwóch kotłów gazowych, rezerwowo- szczytowych.

Do lipca trwały również intensywne prace na bloku zasilanym biomasą w szczecińskiej elektrociepłowni, który jest jednym z kluczowych źródeł wytwarzania ciepła dla mieszkańców Szczecina. 

W elektrociepłowniach opartych już całkowicie na niskoemisyjnym paliwie gazowym, czyli w Toruniu, Gorzowie i Zielonej Górze odbywały się przeglądy i remonty urządzeń zgodnie z umowami serwisowymi dostawców urządzeń. 

Dodatkowo, w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach i Gryfinie sieci ciepłownicze wymieniane są na nowoczesne preizolowane, a grupowe węzły cieplne na bardziej wydajne. Modernizacje ciepłociągów są niezbędne, żeby utrzymać bezpieczeństwo, ciągłość dostaw ciepła oraz efektywność systemów ciepłowniczych. Dla przykładu w Toruniu podczas tegorocznych prac zmodernizowanych zostało łącznie 1,6 kilometrów ciepłociągów i 25 węzłów cieplnych, w Zielonej Górze wymienionych jest około 0,8 km ciepłociągów i 63 węzły cieplne. Natomiast w Gorzowie ukończono budowę sieci ciepłowniczej o długości 1,56 km.

Łączne nakłady na modernizacje urządzeń produkcyjnych i sieci ciepłowniczych 
w PGE Energia Ciepła (i w spółkach zależnych) planowane są w całym 2024 r. na poziomie ponad 495 milionów zł.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów