Ciąża dla kobiety to czas wielu zmian fizycznych, fizjologicznych jak również psychicznych.
Często początkowym objawem ciąży są nudności oraz niepokój przy jednoczesnej radości. Nudności w ciąży powoduje stres i zbyt mocno obciążony układ nerwowy.
Warto w I trymestrze ograniczyć sytuacje stresowe odciąć się od miejsc, osób które powodują w Nas złe emocje. Te pierwsze 13 tygodni powinnyśmy spędzić w spokoju ponieważ
są kluczowe. Oprócz nudności zachodzą w okresie całej ciąży ogromne zmiany naszego ciała:
- zmiany w układzie rozrodczym to powiększająca się macica co skutkuje uciskiem na żyłę wrotną, powoduje mniejszy dopływ krwi do serca i mózgu, dlatego też często występują
u ciężarnych zawroty głowy, utrata równowagi czy omdlenia; - szyjka macicy staje się bardziej elastyczna;
- powiększająca się macica prowadzi do stopniowego unoszenia się przepony i zmiany położenia serca;
- narządy wewnętrzne przesuwają się celem zrobienia miejsca dla łona;
- hormony: niektóre z nich warunkują takie dolegliwości jak tkliwość piersi, zgaga
czy wszystkim kojarzone z ciążą wahania nastrojów; - zmianom anatomicznym towarzyszą również te w sferze psychicznej.
Radość, ekscytacja, poczucie odpowiedzialności, niepokój o swój stan zdrowia jak również maleństwa; - ciąża również wpływa na samopoczucie i samoakceptację kobiety często oprócz zmian wewnątrz zauważamy też te z zewnątrz nadmierne kg i brzuszek, opuchnięte nogi itd.
Ważne aby kobieta otrzymała wsparcie i wyrozumiałość w tym okresie. Pomoc w zaakceptowaniu wszelkich zmian w tym wspaniałym czasie. Rolą trenera w pracy z przyszłymi Mamami jest:
- pomoc w utrzymaniu prawidłowej wagi;
- ułatwić funkcjonowanie z ciążowym brzuszkiem;
- zadbać o prawidłową postawę;
- wspomóc ćwiczeniami aby zniwelować bóle kręgosłupa i nie tylko.
Dodatkowo trener powinien pomóc ciężarnej w przygotowaniu do porodu- prawidłowy oddech, praca z mięśniami dna miednicy. Ćwiczenia w ciąży powinny być dostosowane do możliwości podopiecznych. Trener pomaga przygotować ciało Mamy do funkcjonowania również po porodzie. Powinny zostać wzmocnione pośladki, ramiona, plecy aby Mama miała siłę nie przeciążając kręgosłupa nosić maluszka czy wstawać z fotela/łóżka po karmieniu.
Wydawać się to może banalne ale podczas ciąży i porodu więzadła i stawy ulegają mocnemu rozluźnieniu co powoduje brak stabilizacji. Nasze mięśnie również słabną w szczególności gdy kobieta przez większość czasu w ciąży prowadzi tryb oszczędny/leżący . Dlatego jeśli mamy zielone światło od lekarza na aktywność fizyczną to warto podjąć się ćwiczeń. Płynie z nich wiele korzyści, które wspierają zachodzące zmiany.
mgr Agnieszka Filar
Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego z pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej oraz zarządzania zasobami ludzkimi.
Certyfikowany trener personalny.
Prowadzi treningi indywidualne i grupowe w ciąży jak i po. Pomaga przygotować się swoim pacjentkom do porodu jak również uzyskać po porodzie wymarzona sylwetkę.
Klientami również są osoby po przebytych kontuzjach, operacjach gdzie podczas treningów pomaga wrócić do sprawności.
Komentarze