Jedna komora serca Mateuszka nie funkcjonuje, a jedynym obecnie rozwiązaniem poza przeszczepem jest operacja w Boston Children’s Hospital, której koszty przekraczają możliwości finansowe rodziny, dlatego organizowany jest piknik, podczas którego będziemy zachęcać do wsparcia zbiórki na operację Mateuszka.
Piknik i jego atrakcje organizowany jest w dwóch miejscach:
- na Rynku w Rzeszowie:
- 14:50 - Dziewczęca Orkiestra Dęta Miasta Rzeszowa "Fanfara" i Gminna Orkiestra Dęta z Krasnego – koncert w Rynku i przemarsz do fosy przy Zamku przez ul. 3 Maja.
- 15:30 – Filharmonia Mobilna – koncert
- 16:30 – Shantel Szkoła tańca - pokaz tańca bachata
- 16:45 - VocaLove, pracownia wokalna – występy uczniów
- 17:20 – Klang – koncert
- 18:20 – Mam Wendsday – występ
- 18:35 - VocaLove, pracownia wokalna – występ
- 18:50 - Rock'n'Fitness
- 19:00 – COPS – koncert
- 20:00 – OpaCupa – koncert
- 20:50 – Patryk Mateja – koncert
- w fosie przy Zamku Lubomirskich – pomiędzy godziną 13:00 i 19:00 zapraszamy na szereg atrakcji dla dzieci, m. in.:
- dmuchańce, malowanie twarzy, warkoczyki, tatuaże wodne i brokatowe, układanie z klocków, wata cukrowa oraz inne.
Historia Mateuszka
Mateusz urodził się 19 września 2022 roku w Warszawie. Po porodzie został od razu zabrany na dalsze badania, które niestety potwierdziły diagnozę postawioną w trakcie ciąży. Ponieważ Mateuszek miał problemy z oddychaniem, w drugiej dobie życia przeszedł cewnikowanie serca, a w czwartej dobie życia pierwszą operację na otwartym sercu. Miesiąc po niej wreszcie mógł wrócić do domu, by poznać swoje rodzeństwo, które z wytęsknieniem czekało zarówno na braciszka, jak i na swoją mamę.
Drugą operację na otwartym sercu Mateusz przeszedł tydzień przed swoimi pierwszymi urodzinami. Niestety nie obyło się bez powikłań w postaci krwawienia pooperacyjnego oraz wystąpienia tak zwanego syndromu zespołu żyły głównej górnej. Z powodu niestabilnych saturacji Mateuszek w dniu swoich pierwszych urodzin przeszedł cewnikowanie serca, a zamiast balonów i tortu dostał „urodzinowy” stent do lewej tętnicy płucnej.
Po tym stan Mateuszka się ustabilizował. Niestety po tym etapie operacji lekarze w Polsce podjęli decyzję o kontynuacji leczenia Mateusza w kierunku serca jednokomorowego, zupełnie porzucając szansę na uratowanie lewej komory jego serca....
Na czym polega wada?
Pojęcie „zespół niedorozwoju lewego serca” (hypoplasticleftheartsyndrome – HLHS) obejmuje zwężenie lub zarośnięcie zastawki dwudzielnej/mitralnej, różnego stopnia niedorozwój lub brak lewej komory, zwężenie lub zarośnięcie zastawki aortalnej oraz niedorozwój aorty wstępującej i łuku aorty. Wada ta stanowi 1,4–8,6% wrodzonych wad serca.
Zespół ten jest najczęstszą postacią serca jednokomorowego. W 20–80% przypadków towarzyszy mu zwężenie cieśni aorty.
Przyczyny powstawania wady nie zostały dotychczas wyjaśnione. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobna jest teoria dotycząca pierwotnej nieprawidłowości zastawki aortalnej – jej zwężenia lub zarośnięcia. Brak przepływu przez zastawkę aorty w okresie życia płodowego nie stymuluje rozwoju lewej komory, zastawki dwudzielnej, a także aorty wstępującej i łuku aorty. Teorię tę potwierdza obserwacja prawidłowego rozwoju lewej komory w przypadku współistnienia dużego ubytku w przegrodzie międzykomorowej.
Więcej o wadzie >https://www.sercedziecka.org.pl/wady-serca/zespol-niedorozwoju-lewego-serca-27/
Link do Siepomaga.pl - https://www.siepomaga.pl/warchol-mateusz
Komentarze