Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Skarby Pogórza Przemyskiego sierpień 2024

Wydarzenia są częścią projektu “Skarby Pogórza Przemyskiego”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024

Wielowątkowa opowieść o regionie Pogórza Przemyskiego, przesycona bogactwem tradycji, która w akompaniamencie muzyki cerkiewnej, krąży wokół zanikających rzemiosł, ludowych baśni i dawnych kultur. Opowieść ta naznaczona jest momentami tego miejsca, my pomagamy jej znów wybrzmieć. 

Na Pogórzu mieści się najstarsza cerkiew obronna w Polsce. Od 2010 jest zamknięta szczelnie na klucz. Wydarzenie to ma na celu ożywienie historyczne i udostępnienie tej wspaniałej przestrzeni. Dzięki wspólnotowym połączeniu kultur, chcemy stworzyć okazję do refleksji nad wielowarstwowością kulturową tego regionu, upamiętnić bogactwo wspólnotowości. 

Krajka to ukraiński projekt z Przemyśla, którego celem jest odtworzenie tradycji śpiewaczych z pogranicza polsko- ukraińskiego, przeważnie z regionu Nadsania. Grupa powstała w 2011 roku przy Domu Ukraińskim w Przemyślu. Jego inicjatorami i członkami jest przemyska młodzież wywodząca się z mniejszości ukraińskiej w Polsce. Krajka składa się ze śpiewaczek i kapeli instrumentalnej. Repertuar zespołu opiera się na archiwalnych i ekspedycyjnych nagraniach piosenek, a również na pieśniach wyniesionych z domu. Uczestniczki uczą się od starszych śpiewaczek z regionu, studiują i rekonstruują nagrania, w tym te sporządzone w drugiej połowie XIX wieku przez słynnego etnografa Oskara Kolberga.

Zapraszamy na spotkanie z muzykalnym Wędrowcem, Diablikiem, który baaaardzo kochał dobrze zjeść, Karczmarzem, który pięknie grał na cymbałach (ale chytrości mu nie brakowało) oraz z mądrym Wietrzykiem, który pomógł wszystkim wyjść z tarapatów. Przedstawienie na podstawie popularnej dawniej w przemyskim baśni tradycyjnej (zapisanej w różnych wariantach przez O. Kolberga). Baśń z muzyką z regionu oraz muzyką autorską zagraną na cymbałach, akordeonie oraz bębnie barabanie.

 Występują: 

  • Asteniusz Cuprjak - śpiew, akordeon 
  • Piotr Pardela - śpiew, cymbały 
  • Katarzyna Żytomirska - śpiew, baraban 

Teatr Echa tworzy muzyczne, interaktywne baśnie z wykorzystaniem instrumentów takich jak: cymbały, cytra, akordeon, flety, lutnia oud, duduk, bębny (obręczowy, baraban), okaryny, skrzypce. Inspirują go dawne baśnie tradycyjne, z dźwięków i słów splata także własne opowieści.

Organizatorzy Skarbów Pogórza Przemyskiego: Iwona Bara, Zuzanna Muzykarz, reprezentujące Lokalną Organizację Turystyczną - LOT "Wrota Karpat Wschodnich" Stowarzyszenie z Pogórza Przemyskiego.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów