Praca socjalna polega na wsparciu dla osób potrzebujących, organizowaniu im pomocy, udzielaniu porad, kierowaniu do właściwych instytucji, współpracy z organizacjami. Pracownik socjalny niesie pomoc ludziom w trudnych sytuacjach, nie tylko związanych z problemami materialnymi, ale także psychicznymi czy emocjonalnymi. Obecnie ta pomoc obejmuje coraz częściej ludzi zróżnicowanych kulturowo i etnicznie. Naprzeciw temu wychodzi koncepcja kierunku Praca socjalna we WSIiZ, która oferuje w ramach programu kształcenia także treści, związane z pomocą uchodźcom i migrantom.
Studenci kierunku Praca socjalna są predysponowani do tego, żeby pomagać lokalnej społeczności, żeby się włączać w pomocowe inicjatywy instytucji społecznych i organizacji pozarządowych. Studenci III semestru odbywają teraz praktyki, ale także studenci I i II semestru pytali o możliwość wolontariatu – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Praca socjalna (ścieżki anglojęzyczne).
W tym celu WSIiZ zorganizowano serię spotkań, które odbywały się w ramach „Loży biznesu”. Zapraszani na nie byli przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, którzy wyjaśniali czym się zajmują oraz przedstawiali możliwości odbycia w ich organizacjach praktyk oraz wolontariatu.
Spotkanie ze Stowarzyszeniem Zupełne Dobro wzbudziło bardzo duże zainteresowanie studentów, którzy wspaniale włączyli się w inicjatywę pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Grupa studentów z Zimbabwe przychodzi na dyżury, pomaga gotować zupy, robić kanapki, sortować i wydawać ubrania. Mimo trudności językowych, ponieważ nasi studenci są anglojęzyczni i słabo mówią po polsku, są bardzo zadowoleni z wolontariatu w Stowarzyszeniu i bardzo cenią sobie to, że mogą się włączyć w takie działania – mówi dr Monika Struck-Peregończyk.
Studenci WSIiZ kierunku Praca socjalna biorą udział także w wielu innych inicjatywach.
Mamy dużą grupę studentów w Space for Youth organizowaną przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin, którzy odbywają tam swoje praktyki. Nasi studenci byli także wolontariuszami podczas Dnia Uchodźcy organizowanego przez UNHCR. Studentki odbywają także praktyki w fundacji PRO SPE oraz w rzeszowskim MOPS. Ponieważ w większości są to studenci z Afryki, szczególnie z Zimbabwe, jest to przede wszystkim okazja do integracji międzykulturowej i do tego żeby mieszkańcy Rzeszowa zobaczyli, że ktoś przybywający z daleka, to niekoniecznie nielegalny emigrant, ale na przykład student, który włącza się w takie inicjatywy i pomaga innym – podsumowuje dr Monika Struck-Peregończyk.
Komentarze