Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Sukces finansowy dla młodych Polaków? Nie jest nim drogie auto

Drogie auta? Egzotyczne wakacje? Taki luksus nie jest już miarą sukcesu dla młodych Polek i Polaków. To ich różni od pokolenia rodziców.
Sukces finansowy dla młodych Polaków? Nie jest nim drogie auto

Autor: Canva

– O sukces finansowy jest coraz trudniej. Jego wyznacznikami pozostają rzeczy najpewniejsze, najbardziej namacalne, jak własne mieszkanie czy samochód. Szczególnie widać to na przykładzie najmłodszego pokolenia – podkreśla Wojciech Murawski z firmy Autopay.

„Finanse młodych w czasach niepewności” – takim tytułem zostało opatrzone badanie Autopay (firma prowadzi je od 2016 roku) dotyczące postrzegania sukcesu finansowego przez osoby do 34 roku życia. Co z niego wynika?

Najogólniej – że nie decydują o tym rzeczy luksusowe, które przez lata były synonimem sukcesu finansowego dla Polaków. Teraz ważniejsze są oszczędności i dobre zarobki.

Oszczędności i wysokie zarobki

I to one znalazły się na pierwszym miejscu w ocenie młodych Polek i Polaków. Tak uważa 69 proc. młodych kobiet (oszczędności) i 55 proc. młodych mężczyzn (wysokie zarobki).

Na drugim miejscu znalazło się posiadanie mieszkania lub domu. Bo…

– Według Eurostatu, w Polsce ponad połowa osób w wieku od 25 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami. Jest to spowodowane stale rosnącymi kosztami wynajmu oraz ograniczonymi możliwościami zakupu własnego mieszkania – komentuje cytowana przez InnPoland Nina Wadowska z Autopay. 

Dla porównania – starsi wiekiem uczestnicy badania, który osiągnęli już stabilizację finansową, nad wysokie zarobki przedkładają brak długów.

Natomiast luksusowe auta i egzotyczne wakacje są ważniejsze dla osób do 24 roku życia niż dla osób między 25 a 34 rokiem życia. Na posiadanie samochodu lub samochodów częściej wskazywali mężczyźni. 

5 proc. wszystkich badanych nie potrafiło określić, co uważa za sukces finansowy. 

Kobiety są realistkami

Tylko 14 proc. młodych Polek i Polaków uważa, że osiągnęło sukces finansowy. Ponad połowa uważa, ze czeka ich to w przyszłości. Co piąty badany uznał, że nie ma na to szans. 

Pod tym względem większymi pesymistami są mężczyźni – w sukces wierzy jedna czwarta badanych. Kobiet wierzących w sukces finansowy jest zdecydowania więcej – aż o 20 proc. Z czego to wynika?

Nina Wadowska ocenia, że młode kobiety widzą swoją przyszłość w jaśniejszych barwach niż mężczyźni i realniej definiują sukces finansowy. 

Wpływ ma na to ma również – jak pokazało badanie – miejsce zamieszkania. 

– Im mniejsza miejscowość, tym większa grupa wskazuje, że osiągnęła sukces finansowy. Jednocześnie w największych miastach najwięcej osób wskazuje, że jest on dopiero przed nimi – podkreśla Wadowska.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze