Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Zgodnie z przedstawionym przez PKW kalendarzem zbliża się dla głosujących ważna data.
Otóż do 31 maja należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Głosowanie przez pełnomocnika
Jak to zrobić? Przede wszystkim pełnomocnikiem nie może zostać każdy. Może być nim tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta albo przed wskazanym przez lokalne władze urzędnikiem.
Wniosek powinien zawierać:
- nazwisko i imię (imiona),
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- adres zamieszkania wyborcy i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo,
- oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo.
Wszystkie te formalności można załatwić również przez internet.
Kolejne ważne daty
Przypomnijmy jeszcze, że do 4 czerwca osoby przebywające za granicą powinny złożyć wniosek o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą.
Najpóźniej 2 dni przed wyborami osoby z niepełnosprawnościami oraz mające ukończone 60 lat powinny zostać poinformowane o bezpłatnym transporcie. Oczywiście chodzi o tych, którzy zgłosili potrzebę podwiezienia ich do lokalu wyborczego.
Komentarze