Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

19 maj – Dzień Dobrych Uczynków

Święto to zostało stworzone w 2005 r., przez Fundację Ekologiczną Arka. Organizacja ta, prowadzi różne akcje, przede wszystkim te, mające na celu edukację dzieci, ale także działalność pro przyrodniczą. Program Fundacji zyskał ogromne poparcie społeczne, dlatego obecnie są wśród nich, m.in. firmy, instytucje czy media.
19 maj – Dzień Dobrych Uczynków

Źródło: pixabay

Dzień dobrych uczynków może stanowić więc idealną okazję do okazania życzliwości drugiemu człowiekowi, bo jak  pokazują badania psychologów – tak prosta czynność, jak choćby filiżanka kawy z rana podarowana komuś, może poprawić nastrój i przyczynić się do odczuwania szczęścia. 

W tym artykule znajdziesz ciekawostki o zdrowotnym działaniu dobrych uczynków, a także tabelę dobrych uczynków! Czytaj dalej.

 

Naukowcy a temat wpływu dobrych uczynków na życie człowieka

Okazywanie życzliwości drugiemu człowiekowi ma ogromny wpływ na samopoczucie. Jak pokazują badania, dobre uczynki wpływają na odczuwanie pozytywnych emocji u osób, które je wykonują. Osoby nie obdarowywujące zaś drugiego człowieka dobrem, mogą np. czuć się gorzej czy częściej doświadczać negatywnych emocji. Oto opinie kilku naukowców, które warto sobie zapamiętać:

Dr. Katherine Nelson, adiunkt psychologii na Uniwersytecie Południowym w Sewanee, Tennessee i autorka badania z 2016 roku, dotyczące korzyści płynących z dobrych uczynków, powiedziała w wywiadzie dla „The Huffington Post”, że: „Nie byłam zaskoczona, że prospołeczne zachowania pomagają ludziom odczuwać więcej pozytywnych emocji, a co za tym idzie – poprawiają kondycję psychiczną

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin zauważyli, że dobre uczynki (np. pomoc w gotowaniu obiadu członkowi rodziny, czy pomoc przyjacielowi w potrzebie) oddziałują na innych w większym stopniu, niż można by było przypuszczać.

Dr Dacher Keltner, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powiedziała w „The Huffington Post”, że: „Robienie dobrych uczynków może aktywować uwalnianie do mózgu dopaminy, neuroprzekaźnika dobrego samopoczucia – a to może prowadzić do uczucia, że robimy coś naprawdę wielkiego”

 

Dobry uczynek każdego dnia

Oto lista TOP 10 dobrych uczynków, które mogą korzystnie wpłynąć na poczucie szczęścia:

  1. Jeśli mieszkasz w bloku, to przy wychodzeniu przytrzymaj komuś drzwi w klatce (ten miły gest na pewno wywoła uśmiech na twarzy u niejednej osoby)
  2. Poświęć chwilę swojego czasu na wysłuchanie kogoś (może dawno nie kontaktowałeś się z kimś z rodziny, lub widzisz jak kolega/koleżanka z pracy nie jest dziś w nastroju – spytaj czy chce porozmawiać, może się to okazać naprawdę przydatne dla niej)
  3. Pomóż starszej osobie z zakupami (masz w bloku/sąsiedztwie starszą osobę, która ma trudności już z załatwianiem codziennych spraw? Pomóż jej! Z pewnością wpłynie to pozytywnie na Twój wizerunek)
  4. Ustąp miejsca w autobusie osobie starszej/niepełnosprawnej/kobiecie w ciąży
  5. Wesprzyj akcję charytatywną (nawet mały procent daje komuś szansę na lepsze życie)
  6. Zaangażuj się w wyprowadzanie psów w schronisku, bądź jeśli masz możliwości zaadoptuj zwierzaka! (zwierzęta przebywające w schronisku potrzebują wolontariuszy, to możesz być Ty!)
  7. Weź udział w akcji sprzątania miasta (zbieranie odpadów da Ci poczucie realnego wpływu na naszą planetę)
  8. Bądź oszczędny (pierz przy pełnym załadowaniu pralki, wyłączaj światło, myj się tylko pod prysznicem, zakręcaj kran przy myciu zębów i dbaj o segregację śmieci)
  9. Jadąc samochodem, pamiętaj o ustąpieniu pierwszeństwa i przestrzeganie limitów prędkości (to jeden z tych dobrych uczynków, które będą miały ogromny wpływ na życie i zdrowie ludzkie)
  10. Podaruj komuś uśmiech/ drobny upominek/komplement (pamiętaj, że drobne gesty mają ogromne znaczenie)

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze