Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

8 maja - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Czerwony Krzyż to organizacja, w szeregach której znajduje się około 14 milionów wolontariuszy, pochodzących z różnych zakamarków na całym świecie. W ruchu tym, działa także 450 000 pracowników. Działalność jego natomiast, obejmuje 190 krajów. Na całym świecie, Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, obchodzony jest 8 maja. W Polsce zaś, świętowany jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża, trwający od 8 – 15 maja. Chcesz dowiedzieć się więcej o działalności tego ruchu, a także o znaczeniu, jakie posiadają jego symbole? Czytaj dalej.
8 maja - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Źródło: pckrzeszow.pl

Historia Polskiego Czerwonego Krzyża

Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła – Henry Dunant

Założycielem Czerwonego Krzyża był Henry Dunant. Historia, która zmobilizowała go do założenia tego ruchu, było tragiczne doświadczenie wojny. Poruszony cierpieniem żołnierzy, w najbardziej krwawej wówczas potyczce w Europie, która miała miejsce pod włoskim Solferino i odbyła się między siłami austriackimi a oddziałami francusko – włoskimi, Henry Dunant, zaczął pomagać zranionym i umierającym żołnierzom. Warto wspomnieć, że nie miał on żadnego przygotowania medycznego. Znalazł się tam wówczas również dlatego, że zmierzał na spotkanie z cesarze. Wspomnienia związane z tą bitwą były w nim tak silne, że po latach wydał także książkę „Wspomnienie Solferino”. Wtedy też narodził się w nim pomysł, aby powołać wolontariuszy ze wszystkich krajów, którzy z odpowiednim przeszkoleniem, będą mogli nieść pomoc rannym w boju żołnierzom. Jednak, dla ich bezpieczeństwa, potrzebny był jakiegoś rodzaju znak rozpoznawczy – tak zrodziła się idea Czerwonego Krzyża.

 

Ruch Czerwonego Krzyża w Polsce

Do Polski, ruch ten przyszedł, po odzyskaniu niepodległości w roku 1919. Początkowo nosił nazwę Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym jej prezesem został Paweł Sapieha. Nazwa Polski Czerwony Krzyż, została ustanowiona w 1927 roku. Na początku swej działalności, ruch ten skupiał się na udzielaniu pomocy humanitarnej, m.in. w sytuacjach, zagrażających życiu, takich jak wojna. Obecnie, zajmuje się m.in.: aktywizacją seniorów; wspieraniem rozwoju dzieci i młodzieży (odbywa się to poprzez tworzenie programów edukacyjnych); prowadzeniem szkoleń w zakresie udzielania pierwszej pomocy czy bezpiecznego postępowania w sytuacjach kryzysowych. Propaguje on także ideę honorowego krwiodawstwa oraz szerzy wśród ludzi znajomość międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych. Wolontariuszy można również spotkać na imprezach masowych, ponieważ są oni odpowiedzialni za wsparcie medyczne na takich wydarzeniach.  Ruch ten, zrzesza obecnie około 86 000 wolontariuszy.

 

Podkarpacki Odział Czerwonego Krzyża

Niedawno, bo 22 marca 2024 r., Polski Czerwony Krzyż obchodził swój jubileusz 105-lecia. W Rzeszowie z tej okazji, zorganizowana była uroczystość, gdzie zasłużeni krwiodawcy, a także osoby z wieloletnim stażem w PCK, otrzymały Krzyże Zasługi oraz odznaki honorowe: „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Odznaczenia te, były swoistym wyrazem wdzięczności dla tychże osób, za niekwestionowane poświęcenie, na rzecz drugiego człowieka. Był to także czas podsumowań działań, prowadzonych przez rzeszowski oddział PCK, oraz jego zaangażowania w pomoc humanitarną. Aktualnie, misją PCK są trzy aspekty, do których należy: gotowość do podjęcia działania w razie wystąpienia kryzysu, propagowanie pro-zdrowotnych zachowań:  zachęcanie do profilaktyki i aktywizowanie społeczeństwa, a także zmniejszanie pojawiających się nierówności. Rzeszowski Oddział PCK, prowadzi liczne akcje, które każdy zainteresowany, może bacznie śledzić na fanpage ’u tej organizacji, poprzez Facebooka czy Instagrama.

 

Symbolika znaku Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Znak czerwonego krzyża i czerwonego krzyża, posiada jedynie dwa znaczenia i służyć jako: ochrona bądź informacja.

W razie wybuchu wojny, osoby, bądź też jednostki medyczne i środki transportu, na których widnieje logo czerwonego krzyża, wskazują żołnierzom, że są one chronione przez Konwencje Genewskie i ich Protokoły Dodatkowe. Symbol ten, w przypadku pełnienia takiej funkcji, musi również być odpowiedniej wielkości, tak aby był widoczny na polu walki.

Z kolei, znak w kontekście informacyjnym, jest oznaczeniem osoby przynależącej do Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża oraz Czerwonego Półksiężyca. Symbol, wykorzystywany w takim znaczeniu jest małych rozmiarów. W czasach pokoju, powinien mieć również jego nazwę, bądź inicjały. 

Należy również pamiętać, że używanie znaku przez osoby postronne jest zabronione. Z symbolu tego, mają prawo korzystać wyłącznie Wojskowe Służby Medyczne oraz organizacje zrzeszone w Międzynarodowym Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Osobom, które mają na sobie taki znak, powierzane jest życie ludzkie. Korzystanie więc z niego bez odpowiednich uprawnień, powoduje osłabienie przesłania, jakie niesie ze sobą ten znak, oraz niesie za sobą groźne konsekwencje – apelują osoby związane z rzeszowskim Oddziałem PCK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów