World Air Quality Report przedstawił zestawienie krajów, w których w powietrzu jest najwięcej pyłu zawieszonego PM2.5. Polska wypada słabo. W skali europejskiej zajmuje wysokie, mało chlubne miejsce. Gorzej jest na Cyprze, w Słowenii, we Włoszech, w Rumunii i w Grecji.
Na interaktywnej mapie nasz kraj jest zaznaczony kolorem żółtym i czerwonym. Zielone jest tylko jedno miasto – Ustka.
Najbardziej zanieczyszczone są 3-tysięczne Osięciny
Polski Alarm Smogowy podsumował swoje badania z 2023 roku. Mobilne instalacje odwiedziły 56 miejscowości w ośmiu województwach. To 7 dwumetrowych modeli ludzkich płuc, dzięki czemu mieszkańcy mogli zobaczyć, czym oddychają.
Koordynatorka kampanii Magdalena Cygan informuje, że w tym sezonie grzewczym instalacja wskazała, że najbardziej zanieczyszczone powietrze było w 3-tysięcznych Osięcinach w woj. kujawsko-pomorskim. A to pokazuje, że smog nie jest domeną tylko wielkich miast.
Smog z komina
Polski smog to głównie zasługa samochodów i domowych kominów. W tym drugim przypadku winne są stare piece i fatalnej jakości opał, który jest w nich wypalany.
– W Polsce powietrze zanieczyszcza 2,5 miliona kopciuchów, czyli starych kotłów na węgiel i drewno, które w skali kraju odpowiadają za emisję 86 proc. pyłów PM2.5 – mówi Cygan.
I dodaje, że walcząc o czyste powietrze, trzeba te instalacje usunąć.
– Ich likwidacja jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w polskich miastach i wsiach. Dlatego nasze instalacje trafiają głównie do małych miejscowości, ponieważ to w nich mamy najpoważniejszy problem, a zarazem świadomość tego problemu jest najniższa. To nie aglomeracje, ale głównie Polska powiatowa ma najwyższe stężenia pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu – podkreśla.
Smog i lista chorób
Ekolodzy i lekarze od dawna mówią o szkodliwości smogu. Teraz powtarza to Dominika Mucha, wiceprezeska Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Wylicza, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 6,67 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie.
Smog to także choroby. „Skutkiem zanieczyszczeń są choroby układu oddechowego, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, infekcje dolnych dróg oddechowych, ale też astma czy cukrzyca typu II” – cytuje ekspertkę rynekzdrowia.pl.
A ona sama dodaje: – Dzieci, które przebadaliśmy w Zabrzu, miały gorsze wyniki badań spirometryczne od dzieci zamieszkałych w Gdyni. Kolejne badanie przeprowadzone w 3 polskich aglomeracjach, także potwierdziło wpływ wysokiego stężenia zanieczyszczeń na liczbę hospitalizacji. Miasta takie jak Kraków czy Katowice miały wyższe negatywne wskaźniki zdrowotne w porównaniu do Białegostoku czy Lublina.
Komentarze