Kandydaci przed wyborcami
Debaty przedwyborcze są istotnym elementem demokratycznego procesu wyborczego, umożliwiającym wyborcom lepsze zrozumienie poglądów, propozycji i kompetencji kandydatów. Telewizyjne debaty, takie jak ta na TVP, mają szczególne znaczenie, ponieważ docierają do szerokiej publiczności i mogą wpłynąć na decyzje wyborcze. Wartością debat jest także to, że kandydaci mogą wyrazić swoje stanowisko na bieżące tematy i konfrontować je bezpośrednio z poglądami swoich rywali, co pozwala wyborcom lepiej zrozumieć różnice między kandydatami.
Wizja podobna
Obserwując debatę polityczną w telewizji regionalnej TVP, można było dostrzec, że wszyscy kandydaci wyrażali podobne priorytety i cele. Wydawało się, że dla każdego z nich istotne jest zapewnienie ochrony terenów zielonych, redukcja korków drogowych oraz przyciąganie nowych inwestycji, które przyniosą miejsca pracy. Wielokrotnie podkreślano potrzebę inwestycji w nowe drogi, parkingi oraz obiekty sportowe. Teraz to już od wyborców zależy, któremu kandydatowi zaufać i kto będzie w stanie skutecznie zrealizować oczekiwane postulaty.
Prezydent chce dokończyć podjęty program rozwoju miasta
W debacie Konrad Fijołek podkreślał, że pomimo trudności w trakcie swojej niepełnej 2,5-letniej kadencji, udało mu się podjąć wiele istotnych kwestii dla miasta. Jako przyszłe kluczowe inwestycje wymienił budowę nowych dróg, w tym połączenie ulicy Warszawskiej z ulicą Krakowską, konstrukcję południowego mostu oraz inwestycje w nowe przejścia drogowe nad torami kolejowymi.
Podobnie jak innym kandydatom, dla niego ochrona terenów zielonych i planowanie przestrzenne miasta są priorytetami, tak, aby Rzeszów rozwijał w sposób uporządkowany. W swoich wystąpieniach prezentował także konkretny program, obejmujący inicjatywy takie jak "Dobra Szkoła" czy "Dobra Praca". Fijołek wyróżniał się szczegółowym i dokładnym podejściem, precyzyjnie opisując zarówno już zrealizowane działania, jak i te, które pozostają do zrobienia.
Przywrócić dynamikę rozwoju
W trakcie debaty Waldemar Szumny wielokrotnie odwoływał się do swojego hasła wyborczego "Da się", co stanowiło centralny punkt jego wystąpień. Kandydat z ramienia PiS zobowiązał się, że w przypadku zostania prezydentem powoła trzech bezpartyjnych zastępców. Jego postulatami wyborczymi są inicjatywy takie jak "Bilet 365", umożliwiający korzystanie z komunikacji miejskiej przez cały rok za 365 złotych. Wśród innych wyróżniających się propozycji Szumnego znajduje się program skierowany do młodzieży, obejmujący wprowadzenie budżetu młodzieżowego oraz koleżeńskich korepetycji. Kandydat PiS zadeklarował, że dąży do przywrócenia sprawczości i dynamizmu miastu.
Rzeszów – idzie nowe
Jacek Strojny z Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa wyraził opinię, że w mieście należy skończyć z prowizorkami. Wśród propozycji inwestycyjnych wymienił budowę nowych obiektów sportowych, w tym specjalnego stadionu dedykowanego żużlowi. Podobnie jak inni kandydaci, zaznaczył konieczność inwestycji drogowych, budowy parkingów na obrzeżach miasta oraz ulepszenia komunikacji miejskiej. Strojny prowadzi kampanię wyborczą pod hasłem "Idzie Nowe".
Nowa Świlcza w Rzeszowie
Adam Dziedzic w swoich wystąpieniach wielokrotnie powracał do swojego czasu jako wójta gminy Świlcza, podkreślając sukcesy osiągnięte w tamtym okresie. Zaznaczył, że udało mu się zrealizować wiele istotnych inwestycji przy jednoczesnym zmniejszaniu zadłużenia, co zamierza powtórzyć w Rzeszowie.
Dziedzic wydaje się być jednym z bardziej krytycznych kandydatów wobec obecnego prezydenta Konrada Fijołka, często bezpośrednio atakując jego działania. Szczególnie skoncentrował się na wydatkach miasta związanych z delegacjami prezydenta. Jednak Fijołek odpierał te zarzuty, argumentując, że jego wizyty przyczyniły się do przyciągnięcia nowych przedsiębiorców i dużych firm do miasta.
Drzewo nie może być ważniejsze od człowieka i ,,nie ma ja, jesteśmy my’’.
Janusz Niemier z Komitetu „Ruch Obrony Polski” stwierdził w temacie ekologii, że drzewo nie może być ważniejsze od człowieka, a wśród najważniejszych postulatów podkreślił kwestie bezpieczeństwa. Jako kluczowe postulaty podkreślił sprawy związane z bezpieczeństwem. Z kolei Karolina Pikuła z Konfederacji, w swoim zakończeniu, użyła sformułowania, że "nie ma ja, jesteśmy my".
Fot. TVP3 Rzeszów
Komentarze