Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kandydat Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa Jacek Strojny na osiedlu Kmity w Rzeszowie

Kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa, Jacek Strojny, wygłosił wczoraj (20.03), w Klubie Seniora, znajdującym się na osiedlu Kmity w Rzeszowie, przemówienie, dotyczące planów „Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa.” Spotkanie to, które miało charakter otwarty, odbyło się dzięki inicjatywie Klubu Seniora, organizatorem zaś całego przedsięwzięcia był Andrzej Korczyński, który prowadzi działalność w Stowarzyszeniu Akacjowa oraz Stowarzyszeniu Pamięci Historycznej „Ślad”. Przedstawiono także kandydatów z tego komitetu, biorących udział w wyborach samorządowych do Rady Miasta Rzeszowa.
Kandydat Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa Jacek Strojny na osiedlu Kmity w Rzeszowie

Autor: Kornelia Kopeć

„Wiedza jest podstawą społeczeństwa obywatelskiego i podstawą zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta. Jeśli nie ma obiektywnej wiedzy na temat tego, co dzieje się w mieście, to nie można oceniać jakości zarządzania tym miastem […] Mamy w tej chwili w budżecie 80 milionów kosztu obsługi długu, który zaciągnęliśmy jako miasto. Komunikacja zbiorowa w Rzeszowie to koszt ponad 120 milionów złotych, samych wydatków budżetowych. Jesteśmy jednym z najdroższych miast, nie tylko jeśli chodzi o koszty biletów, ale jeśli chodzi w ogóle o koszty utrzymania komunikacji zbiorowej w Polsce” – powiedział Jacek Strojny, kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa

 

Jacek Strojny o programie Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa:

  • Racjonalne zagospodarowanie przestrzenne 

Jacek Strojny, podczas spotkania otwartego, które odbyło się wczoraj (20.03) poruszył bardzo ważne kwestie dotyczące przywrócenia równowagi w Rzeszowie. Odbywać by się to miało m.in. poprzez racjonalne zagospodarowania przestrzeni, gdzie, jak wspomniał Jacek Strojny, najważniejszym celem komitetu byłoby pokrycie Rzeszowa w przynajmniej 50% powierzchni, planami zagospodarowania przestrzennego (wspomniano tutaj, że Rada Miasta wycofywała się z planów, które były tworzone przez 15 lat oraz, że przestrzeń, która miała być publiczna stała się bezpowrotnie zabudowana).

  • Pełnomocnik Prezydenta ds. Obrony Cywilnej 

Poruszono również kwestię bezpieczeństwa. Według Jacka Strojnego konieczne jest pojawienie się osoby pełniącej funkcje pełnomocnika prezydenta ds. bezpieczeństwa i obrony cywilnej, ponieważ ten temat, zdaniem Jacka Strojnego, w praktyce nie istnieje, a infrastruktura, umożliwiająca schronienie nie jest odpowiednio zadbana.

  • Inwestycje drogowe 

Następnie pojawił się temat inwestycji drogowych, z których można wyróżnić m.in. usprawnienie przejazdu przy skrzyżowaniach, budowę rond turbinowych czy zmianę geometrii skrzyżowań. Mówiono także o dwóch dużych inwestycjach. Pierwsza dotyczyła bezkolizyjnej przeprawy przez tory i  wykorzystanie ciągu ulicy Langiewicza, na której powstałby tunel umożliwiający lepsze poruszanie się że wschodu na zachód i odwrotnie. Drugą ważną inwestycją zaś, było powstanie mostu (przy współpracy z gminą Boguchwała). Most ten byłby niedaleko kładki przy ulicy Senatorskiej. Cel jego powstania, to m.in. zmniejszenie presji, która ciąży na zaporze w chwili obecnej.

  • Kwestie społeczne a program Jacka Strojnego

W programie Jacka Strojnego jest także miejsce dla polityki senioralnej. Dla Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa ważne są kwestie integracji międzypokoleniowej, stąd temat przewodni programu okręgowego brzmi: „wspólna przestrzeń, dobre sąsiedztwo”, gdzie jest zamiar szczególnego uwzględnienia seniorów. W planach jest m.in. utworzenie na każdym osiedlu Klubu Seniora, a także przeznaczenie określonego procentu budżetu na aktywność właśnie dla seniorów.

Stowarzyszenie chce także wyposażyć mieszkańców, w kontekście dwóch kryteriów: powierzchni i liczby mieszkańców, określonym budżetem, gdzie Rady Osiedla miałyby realne narzędzie wpływania na sprawy lokalne. 

 

Kandydaci do Rady Miasta Rzeszowa

Kandydaci, którzy startują w wyborach do Rady Miasta z Komitetu „Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa” to m.in.:

  1. Ewelina Kloc – Okręg 3. Pozycja 2. Prawnik, szkoleniowiec, pracownik samorządowy. 
  2. Paweł Delikat – Okręg 3. Pozycja 3. Pracuje w Okręgowej Izbie Architektów RP oraz Regionalnej Izbie Gospodarczej
  3. Andrzej Korczyński – Okręg 3. Pozycja 5. Działacz Stowarzyszenia Akacjowa oraz Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej „Ślad”
  4. Elżbieta Złonkiewicz – Okręg 3. Pozycja 6. Z wykształcenia technik BHP oraz licencjat Bezpieczeństwa wewnętrznego na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Radna Rady Osiedla Piastów
  5. Magdalena Cywińska – Okręg 3. Pozycja 7. Dla niektórych znana jako dziewczyna z Hetmańskiej, ponieważ od urodzenia zamieszkuje tamten rejon, inni znają ją jako Panią z Mobilnej Filharmonii, a jeszcze inni jako Magdę z Warkoczykarni czy jako mamę Julci z niepełnosprawnościami 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze