Rzeka Strug choć niepozorna, potrafi spowodować wiele szkód. Ostatnio w maju podczas tzw. powodzi błyskawicznej, kilkadziesiąt minut ulewy wystarczyło, by wiele domów i gospodarstw domowych zostało podtopionych. Aby taka sytuacja nie miała już miejsca Wody Polskie rozpoczęły właśnie pierwszy etap prac związany z ochroną przeciwpowodziową terenów leżących nad rzeką.
Prace na rzece Strug już ruszyły
Wody Polskie rozpoczynają roboty budowlane na pierwszym etapie inwestycji o łącznej wartości 28 mln zł., której celem jest zabezpieczenie terenów o powierzchni 433 ha położonych nad rzeką Strug. Pierwszy etap zostanie zrealizowany do końca obecnego roku. W ramach prac zostanie wykonane m.in. umocnienie dna oraz zabezpieczenie skarp Strugu w miejscach, w których rzeka zagraża budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Równolegle z ubezpieczeniami zostaną wykonane tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej w formie karp dużych drzew.
Zaplanowane prace rozpoczną się na wysokości ul. W. Gombrowicza do ul. Cz. Miłosza. Pozostały zakres prac do Tyczyna będzie kontynuowany w 2022 roku.
Plan Zarządzania Ryzykiem Powodziowym
Równolegle z pracami na rzece Strug trwają prace przedprojektowe związane z zabezpieczeniem przed podtopieniem rzeszowskich osiedli: Budziwój, Biała i Matysówka. Projekt ma objąć ponad 90 km rzeszowskich rzek, znaleźć przyczyny zagrożenia i rozwiązania, które pozwolą uniknąć np. podtopień.
Komentarze