TOP 10 ciekawostek o motylach
Motyle są owadami, które zadziwiają wiele osób swoją niezwykłą urodą i oryginalnymi wzorami swych skrzydeł. Żyje ich na świecie około 150 tysięcy gatunków, a więc to oznacza, że występuje ich ogromna różnorodność. Z okazji Dnia Motyla 10 ciekawostek o motylach. Sprawdź ile wiesz!
- Niektóre gatunki nocne motyli, które należą do zmroczników np. gładysz lub oleandrowiec do złudzenia przypominają motyle dzienne, ze względu na to, że są tak samo kolorowe
- Gatunek motyla zwany zmierzchnica trupia główka potrafi wydobyć z siebie piszczące dźwięki, które potrafią odstraszyć polujące na nią drapieżniki
- Są to owady zmiennocieplne, co oznacza, że aby mogły wzbić się w powietrze potrzebują być dobrze nagrzane (około 30℃)
- Potrafią udawać drapieżniki (wtapiają się w tło, kopiują inne, znacznie bardziej agresywne gatunki oraz naprawdę dobrze się kamuflują)
- Mogą dolecieć z Polski do Afryki (emigrują takie gatunki jak: rusałki, część perłowców, szlaczkonie oraz zawisaki)
- Są motyle żywiące się padliną (ze względu na to, że motyle w nektarze kwiatów nie posiadają soli mineralnych, to muszą je wydobyć z innych źródeł, takich jak błoto, fermentujące owoce, odchody zwierzęce czy nawet padlina)
- Motyle z rodziny zawisaków są bardzo podobne do kolibrów. Potrafią one utrzymywać się w powietrzu (ich skrzydła poruszają się z prędkością nawet do 5 tysięcy uderzeń na minutę), posiadają również długie ssawki, co kojarzy się właśnie z dziobem kolibra
- Okres ich życia potrafi wynieść nawet 9 miesięcy! Przykładem takiego długożyjącego gatunki jest latolisek cytrynek, którego wylęganie zachodzi w lipcu, w sierpniu hibernuje, wiosną zaś jest jako jeden z pierwszych gatunków owadów. Wtedy też następuje okres, gdzie dochodzi do jego rozrodu.
- Skrzydła niektórych motyli działają jak pryzmaty, czyli w zależności od tego pod jakim kątem patrzymy na skrzydła takiego motyla, kolory jego skrzydeł ulegają zmianie, co jest spowodowane rozpraszaniem się białego światła, np. mieniaki (strużnik oraz tęczowiec) czy tropikalny gatunek Morpho. Mają one tak naprawdę bezbarwne skrzydła, ale łuski tych motyli ułożone są w taki sposób, że można dostrzec na nich różne kolory. Specjaliści od nanotechnologii więc są pełni podziwu dla motyli, których ewolucja wyposażyła w tak małe i złożone strukturalnie skrzydła.
- Inkubacja jaj motyla trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni – czas ten uzależniony jest od konkretnego gatunku. Po tym okresie jednak dochodzi do wylęgania się małych gąsienic.
Dzień Liczby Pi
Dzień 14 marca ustanowiony został Dniem Liczby Pi ze względu na to, że data ta kojarzona jest z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, które wynosi 3.14 – w USA bowiem tak zapisuje się tę datę. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi świętowany był w roku 1988 w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Larry Shaw – amerykański pracownik naukowy. Święto to obchodzone jest głównie w kręgach akademickich. W 2009 roku Izba Reprezentantów na mocy uchwały, ustanowiła Dzień Liczby Pi oficjalnym świętem. Oprócz wspomnianej wyżej daty narodzin Alberta Einsteina, data 14 marca jest również datą śmierci innego znanego i wielkiego fizyka – Stephena Hawkinga, który zmarł w 2018 roku. Celem Dnia Liczby Pi jest rozpowszechnienie zainteresowania matematyką, poprzez liczbę pi, która jest najbardziej znaną stałą. Oto kilka ciekawostek na jej temat:
- Trudno było ją obliczyć ze względu na to, że jest ona liczbą niewymierną ( odpadał więc sposób przedstawienia jej jako iloraz dwóch liczb całkowitych) oraz przestępną (nie ma wielomianu, którego mogłaby być pierwiastkiem)
- Zwana ludolfiną – na cześć Ludolpha van Ceulena (obliczył on wartość liczby pi do 35 miejsca po przecinku)
- Pierwsze 144 cyfr po przecinku liczby pi sumuje się do 666
- Liczba pi występowała już w starożytności podczas pracy rolniczej czy budowniczej, gdzie ludzie dostrzegli, że stosunek obwodu koła do średnicy tegoż koła to wartość stała
- Istnieje 75% szans na to, że w pierwszych stu milionach liczb po przecinku liczby pi odnajdziemy datę urodzenia (dzień/miesiąc/rok), zaś w pierwszych 2 miliardach można odkryć numer telefonu
Komentarze