- Na razie chęć gry w naszym klubie zadeklarowało dwunastu piłkarzy. Liczymy na kolejne zgłoszenia. Możliwe też, że wypożyczymy zawodników z Legii Warszawa. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, wiosną chcielibyśmy wystartować w lidze – mówi Mateusz Chmiel, koordynator nowo powstałej sekcji w klubie z Hetmańskiej.
Decyzja, aby utworzyć sekcję amp futbolu, czyli odmiany piłki dla osób niepełnosprawnych (z amputowaną lub niewykształconą jedną kończyną), zapadła w Stali na początku lata. Jest to pierwsza taka sekcja w województwie podkarpackim.
- Chętni do gry są, ale wiadomo było, że nie będziemy wybierać z tłumu kandydatów – wyjaśnia Chmiel. - Na razie mamy dwanaście zgłoszeń, w tym aż sześciu potencjalnych bramkarzy. Wynika to z tego, że na bramce stoi gracz bez ręki, więc nie ma możliwości, aby występować w polu. Jeśli chodzi o trening, przymierzamy się do boiska w Boguchwale, ponieważ na Hetmańskiej trenują, jak wiadomo, tłumy piłkarzy, obłożenie jest duże, i w tej chwili ciężko byłoby się tam wcisnąć.
Treningi w Boguchwale
Początkowo trenerem zespołu miał być Tomasz Wilczyński, ale ostatnio powrócił do Kwidzyna, gdzie postanowił zająć się szkoleniem koszykarzy na wózkach. Jego miejsce zajął Kacper Gajdek, były piłkarz Izolatora Boguchwała. - Kacper ma doświadczenie w szkoleniu młodzieży, a także seniorów. Jest pełen zapału, ochoty do pracy. Za tydzień w sobotę poprowadzi pierwszy trening, przyjrzy się zawodnikom. Mam nadzieję, że nikomu z tych, którzy się zgłosili do drużyny nie braknie samozaparcia, tym bardziej, że przydałoby się nam więcej piłkarzy, szczególnie z pola.
Mecze w rozgrywkach amp futbolu trwają dwa razy po 25 minut (przerwa 10 minut). Kadra meczowa liczy 14 graczy. - Ludzi z niepełnosprawnościami nie brakuje, ale kluby mają problem z pozyskiwaniem zawodników. Często ludziom brakuje motywacji, aby wyjść z domu i powalczyć ze swoimi ograniczeniami. Wiadomo też, że mówimy o sporcie, z którego nikt na razie się nie utrzymuje. Myślimy o przyznawaniu stypendiów, ale to na razie melodia przyszłości – kontynuuje nasz rozmówca, która zapewnia, że każdy, kto zgłosi się do sekcji, nie musi martwić się o sprzęt.
- Te sprawy, a także koszty wyjazdów klub weźmie na siebie. Potrzebna jest tylko ochota do treningów. Zapraszamy kolejnych chętnych do gry, niezależnie od umiejętności, płci, a także wieku, choć jeśli idzie o ligę, warunkiem dopuszczenia do zawodów jest ukończone szesnaście lat. Grać można długo. Zdarzają się zawodnicy po pięćdziesiątce i całkiem dobrze sobie radzą. W naszej grupie mamy na razie piłkarzy pomiędzy siedemnastym a czterdziestym szóstym rokiem życia – mówi Chmiel.
410 tysięcy widzów
Szefowie sekcji liczą, że rozwojowi drużyny przysłużą się zakończone niedawno w naszym kraju mistrzostwa Europy niepełnosprawnych piłkarzy, w których Polska reprezentacja cieszyła się ze zdobycia brązowych medali.
- Byłem na meczu otwarcia mistrzostw. Na trybunach zsiadło blisko siedem tysięcy widzów, a to już jest godne podziwu. Mało tego, transmisję z półfinału z Hiszpanią w pewnym momencie śledziło w TVP Sport czterysta dziesięć tysięcy widzów, co było trzecim wynikiem oglądalności w tamtym tygodniu. W ostatnim czasie o reprezentacji niemało się mówiło w mediach. Zrobiła dobrą reklamę i po cichu liczymy, że zainspiruje to kolejne osoby, aby zgłaszać się do naszej sekcji – informuje nas działacz sekcji.
W tej chwili w Amp Futbol Ekstraklasie występuje pięć drużyn; Wisła Kraków, Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała, Legia Warszawa Amp Futbol, Warta Poznań Amp Futbol i Widzew Łódź Amp Futbol. Kolejny sezon ruszy na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Rozgrywki odbywają się w formie turniejów.
- Wierzymy, że stworzymy ambitny zespół, będziemy mogli zgłosić się do rozgrywek i zebrać pierwsze doświadczenie – dodał Mateusz Chmiel, który czeka na kolejne zgłoszenia do sekcji. - Mój numer telefonu to 791 863 399. Serdecznie zapraszam. Nie ma się czego bać, a można przeżyć fajną przygodę.
Tomasz Ryzner
Komentarze