Skąd wywodzą się Walentynki?
Historia Walentynek wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Obchodzono je do V stulecia i nazywano Luperkaliami. W tym dniu czczona była Junona – bogini życia kobiet, w tym życia seksualnego i macierzyństwa, oraz bożek płodności, opiekun trzód i zbiorów – Faun. Następnie papież Gelazy I przekształcił ten zwyczaj na święto, które obchodzone będzie na cześć świętego Walentego – patrona nie tylko zakochanych, ale również osób chorujących na padaczkę.
Legenda o św. Walentym
Według legendy o historii św. Walentego w III wieku panował sobie cesarz, którego zwano Klaudiusz II Gocki. Postanowił on pewnego dnia, że aby zmusić mężczyzn w swoim kraju, aby brali udział w wojnach, zakaże im zawierania związków małżeńskich. Woli jego sprzeciwiał się natomiast Walenty, biskupi lekarz, który w tajemnicy przed cesarzem udzielał ślubów ludziom. Działania nie umknęły władcy i został on pojmany przez królewską straż, a następnie stracony. Przed samą śmiercią, w celi więziennej Walenty zdołał zakochać się jeszcze w córce strażnika. Dziewczyna była niewidoma, lecz legenda głosi, że siła jego miłości miała przywrócić jej wzrok. Egzekucji dokonano właśnie wraz z dniem 14 lutego.
Walentynkowe przesądy – czy znasz je wszystkie?
Oto przesądy związane z dniem zakochanych. Zobacz czy znasz je wszystkie!
Jeżeli nad głową kobiety przeleci rudzik, oznacza to, że pisany jest jej mąż marynarz, jeżeli wypatrzy ona jako pierwszego wróbla, to farmer, jeśli zaś szczygła – milioner.
Pocałunek o poranku od partnera/ki zwiastuje nadchodzące szczęście.
Single, jeśli włożą sobie gałązkę rozmarynu pod poduszkę, przed pójściem spać, być może we śnie, zobaczą twarz swojego przyszłego wybranka/ki.
Wiewiórka napotkana 14 lutego podczas spaceru, oznaczać będzie, że w przyszłości dane będzie poślubić osobę chytrą.
Nie wolno w ten dzień prać ani szyć, ponieważ pierwsza czynność oznacza, że uczucie między partnerami rozmyje się, a druga, że dochodzić będzie do zbędnych konfliktów.
Kiedy walentynkę napisze się ołówkiem uczucie między partnerami szybko zagaśnie.
Komentarze