Ze sklepu Google Play została pobrana już ponad 10 mln razy. Zbiera także nie najgorsze recenzje użytkowników. Mowa o rządowej aplikacji mObywatel.
Krok po kroku
Wystartowała latem 2017 roku i nie od razu była przydatnym narzędziem. Miał to być szybki dostęp do dokumentów i usług publicznych, ale na starcie aplikacja miała ograniczone możliwości. To się jednak zmieniało i obecnie smartfonem bez problemu powinno się dać potwierdzić swoją tożsamość.
W aplikacji mObywatel dostępne są obecnie np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja emeryta, szkolna, studencka czy Karta Dużej Rodziny. I na tym nie koniec.
Usługi nowe i stare jak nowe
Minister Cyfryzacji zapowiedział właśnie, jakich nowości można się spodziewać w tym roku. Będą to zarówno nowe funkcje, jak i rozbudowanie już działających w aplikacji.
Nową usługą ma być wprowadzenie Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej czy legitymacja doktoranta. Poza tym pojawią się:
- Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Położnej,
- Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty,
- Legitymacja Radców Prawnych i Aplikantów Radcowskich,
- Legitymacje wydawane przez PZPN.
Dodatkowo resort pracuje nad tym, żeby w smartfonie znajdowały się także dokumenty wydawane lokalnie przez samorządy, a które uprawniają do ulg. Mowa np. o karcie seniora czy mieszkańca.
Na liście nowości znajdują się też funkcje, które mają zostać wprowadzone. To m.in. możliwość pobrania przez sprawcę stłuczki drogowej stosownego oświadczenia
Z innych ciekawszych rozwiązań warto wspomnieć o usłudze Twoje Sprawy. To narzędzie, dzięki któremu będzie można sprawdzić stan swojego postępowania w urzędzie.
Planowane funkcje
- Zarządzanie dowodem osobistym – zawieszanie, odwieszanie i unieważnianie dowodu osobistego,
- trzy nowe usługi dotyczące eDowodu: podpisywanie plików PDF, wdrożenie zakresu aplikacji eDO App służącej do weryfikacji danych, skrzynka eDoręczeń do komunikacji z urzędami,
- stłuczka – oświadczenie sprawcy wypadku,
- dodanie 11 wniosków E-usługi,
- integracja dotycząca podpisywania dokumentów Profilem Zaufanym,
- Moja Firma – pobieranie zaświadczeń, wnioskowanie o dokumenty,
- urząd skarbowy – dodanie trzech wniosków,
- Moje Dzieci – dodawanie danych dzieci z baz danych PESEL, RDO i RDP.
Co przed nami?
Wygląda na to, że to także nie koniec, bo resort ma w planach (ale jeszcze bez konkretnych zapowiedzi) kolejne rozwiązania, m.in. Legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
Komentarze